BAKAN GÜL: İNFAZ KURUMLARIMIZ YARGI REFORMU SÜRECİNDE ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİMDEN GEÇİYOR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin devlete emanet olduğunu belirterek, “Bütün bir ceza infaz rejimi ve infaz kurumlarımız yargı reformu sürecinde önemli bir değişimden geçiyor.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumları müdürleriyle toplantı düzenledi. Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda Bakan Gül, ceza infaz kurumlarının, haklarında mahkûmiyet kararı verilen kişilerin cezalarını çektirmekten, özgürlüklerinden mahrum bırakılmalarından ibaret bir yer olmadığını dile getirdi. Bakan Gül, “Hukuk Fakültesinde bize öğretilen ve hiç unutmadığım bir söz var: ‘‘Suç dışarıda, insan içeride’’. Yani suç, infaz kurumlarının dışındadır, içeride bir ‘‘insan’’ vardır. Artık o kişi topluma yeniden kazandırılacak, rehabilite edilecek, iyileştirilecek bir hükümlüdür.” şeklinde konuştu.

Güçlü bir hukuk devletinin tüm kural ve kurumlarıyla işlerlik kazanması açısından, hükümlü haklarının korunması büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Bakan Gül konuşmasına şöyle devam etti:

“İdarecisi olduğunuz kurumların iyi işleyişini size emanet ettiğimiz gibi, mahkemeler de size bir insanı emanet etmektedir. O insanın canı, sağlığı, emniyeti ve onuru size emanettir. Bütün bir ceza infaz rejimi ve infaz kurumlarımız yargı reformu sürecinde önemli bir değişimden geçiyor. Sizden beklentimiz, bu değişime ayak uydurmanız, maiyetinizdeki personeli de bu doğrultuda yönlendirmenizdir. Örneğin hükümlülerin iyi hal değerlendirmesi ikinci yargı paketi ile daha somut ve zengin bir içeriğe kavuştu. Böylece, gerçekten iyi halli olanların bu durumun avantajlarından yararlanmasını, infazın iyileştirme amacına uygun işlemesini amaçlıyoruz. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren bu düzenlemeyle değerlendirme kuruluna Aile Bakanlığından, Sağlık Bakanlığından uzman katılımı olacak.”

Bakan Gül, hasta tutuklu ve hükümlülerin sağlık koşullarını iyileştirecek önlemlerin alınması devletin görevi, tutuklu ve hükümlülerin ise hakkı olduğunu vurgulayarak, “Kişinin özgürlüğünden alıkonulmuş olması, herhangi bir biçimde teşhis ve tedavi sürecinin gerektirdiği standartlardan uzaklaşılmasının gerekçesi olarak kabul edilemez. İnsan sağlığı bakımından cezaevinde bulunan ile bulunmayan arasında bir fark gözetilememesinin teminatı sizlersiniz. Sizden bu dikkat ve özeni gözetip sürdürmenizi bekliyorum.” dedi.

“BU DÖNEMİN KAHRAMANLARI İNFAZ KORUMA MEMURLARIMIZDIR”

Bakan Gül pandemi döneminde infaz koruma memurlarının fedakârca çalıştığını belirterek, “Her zor dönem, her mücadele, her sıkıntı kendini kahramanlarını yaratır. Bizim için bu dönemin kahramanları infaz koruma memurlarımızdır. Herkese ‘‘evde kal’’, ‘‘evden çıkma’’ dedik ama onlara ise ‘‘eve gitme’’, ‘‘evden uzak dur’’ denildi. 440 ceza infaz kurumundan binlerce infaz koruma memurumuz, ya vardiyasında ya da müstakil konaklama merkezinde karantinada kaldı. O dönem hem onlar için, hem de değerli aileleri için çok büyük ve anlatılması çok güç bir fedakârlıktı.” ifadelerini kullandı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr