BAKAN GÜL: EK HİZMET BİNASINDA FAALİYET GÖSTEREN MAHKEMELERİ YARINDAN İTİBAREN BÖLGE ADLİYE BİNASINA NAKLEDİYORUZ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, HSK’nın İzmir’de yargı hizmetlerinde 15 gün boyunca izlenecek yola ilişkin aldığı tavsiye kararlarını yayımladığını belirtti. Bakan Gül, “Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri yarından itibaren Bölge Adliye binasına naklediyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda İzmir’de Adliye binalarında teknik incelemelerin yapılarak tedbirlerin alındığını duyurdu. Bakan Gül mesajında, “Ek hizmet binasında faaliyet gösteren mahkemeleri yarından itibaren Bölge Adliye binasına naklediyoruz. HSK, yargı hizmetlerinde 15 gün boyunca izlenecek yola ilişkin tavsiye kararını yayımladı. Ayrıca, İzmir Adliyesinde yargı mensuplarımız ile personelimiz için esnek çalışma usulü uygulanacağı, yetkili mercilerce açıklandı. Vatandaşlarımıza, yargı camiasına ve personelimize tekrar geçmiş olsun.” ifadelerine yer verdi.

HSK TAVSİYE KARARLARINI YAYIMLADI

Öte yandan deprem sonrasında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tavsiye kararlarını yayımladı. HSK İzmir'deki yargılamalarda 15 gün boyunca uygulanacak tavsiyeleri içeren yazıyı teşkilata gönderdi. Tavsiye kararlarında adli hizmetlerin durmasının söz konusu olmadığı vurgulanarak İzmir Barosuna bağlı olarak görev yapan avukatlar ile İzmir merkez ve ilçelerinde ikâmet eden vatandaşların ülke genelindeki adli iş ve işlemlerindeki mazeret taleplerinin, mağduriyete ve hak kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde anlayışla karşılanması istendi.

Ayrıca tavsiye kararlarında depremden bizzat veya yakınları olumsuz etkilenen hâkim ve Cumhuriyetsavcıları ile personelin 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca sahip oldukları izin haklarını kullanma konusunda hassas davranılması da istendi.

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bugün yaptığı basın açıklamasıyla deprem sonrasında alınan önlemler hakkında bilgi verildi. Basın açıklamasında Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından olası mağduriyetlere engel olunması maksadıyla duruşmaların on beş gün süreyle ertelenmesi hususunun ilgili mahkeme hâkimi tarafından takdir edilmesi yönünde tavsiye kararının duyurulduğu belirtildi.

Ayrıca basın açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Adalet Bakanlığı talimatları uyarınca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığınca 02.11.2020 tarihinden itibaren esnek çalışma sistemine geçildiği bilgisi paylaşıldı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 5127 - Toplam : 3475519 kişi ziyaret etmiştir.