BAKAN GÜL, EDİTÖR MASASI’NIN KONUĞU OLDU
19.10.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anadolu Ajansı Editörleriyle bir araya geldiği “Editör Masası” programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül, FETÖ yargılamaları, ABD-Türkiye İlişkileri, FETÖ elebaşının iadesi, Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması ve tek tip kıyafet çalışmaları hakkında konuştu.

“ABD HEYETİYLE TOPLANTIMIZ ÇOK VERİMLİ GEÇTİ”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile Türkiye'nin vizeleri karşılıklı askıya aldığı hatırlatılarak, "ABD'den gelen heyetin bazı şartlar öne sürdüğü yönünde iddialar var. Bu heyet bakanlığınızdan yetkililerle görüştü? Vizelerle ilgili süreç hangi durumda normale döner?" sorusu üzerine Gül, ABD heyeti ile dün Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı başkanlığında, Adalet Bakanlığından bir genel müdürün de katıldığı toplantı yapıldığını bildirdi. 

Bu toplantının çok verimli geçtiği söyleyen Bakan Gül, "Bundan sonraki etapların da daha olumlu gelişmelere, sonuçlara sebebiyet vereceğini düşünüyorum" dedi. 

“FETULLAH GÜLEN’İN İADE EDİLMESİ GEREKİR”

Bakan Gül, "Esasen ABD ile yapmış olduğumuz aramızdaki adli yardımlaşma, uluslararası sözleşme çerçevesinde Fetullah Gülen'in iade edilmesi gerekmektedir. Çünkü (sözleşme) olası bir nedeni iade için sebep görmektedir. Yani bir kişinin illa suçlu, mahkumiyeti olmasına, tamamıyla 'Bu işi bu yapmıştır' anlamında bir kesin belgeye, bilgiye gerek olmaksızın, olası bir neden olsa, bu iade için yeterlidir, aramızdaki uluslararası sözleşmeye göre" diye konuştu.

“YARGILAMALAR BÜYÜK FEDAKARLIKLA DEVAM EDİYOR”

FETÖ yargılamaları konusunda da açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Büyük fedakarlıklarla yargılamalar milletimiz adına devam ediyor. Milletimiz müsterih olsun, 250 şehidimizin kanı yerde kalmayacak. Adalet terazisinden şaşmadan bu suçlular cezalarını alacaklar. Ağırlaştırılmış müebbetler geliyor. Terör örgütü mensupları birbirlerine rüyalarla 'Bugün çıkıyoruz, yarın çıkıyoruz' diye söylediklerinde, bu ağırlaştırılmış müebbet örgütün psikolojisini çökertmiş durumdadır. İtiraflar, çözülmeler de artmaktadır" diye konuştu.

Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) ile getirilen lekelenmeme hakkına yönelik düzenlemeye ilişkin Gül, "Kimse bu yargılamaları sulandırmaya kalkmasın. Asıl terör örgütleriyle mücadele eden yargıyı meşgul etmesin. Bir iş yükü getiriyor, iş yapanı, iş adamlarını, vatandaşları, memuru bu konuda iftiralarla tedirgin ediyorlar. Bunu ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmıştır" dedi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr