BAKAN GÜL, DİYARBAKIR’DA ADLİ TIP KURUMU’NUN YENİ HİZMET BİNASI AÇILIŞINA KATILIP ÇEŞİTLİ ZİYARETLERDE BULUNDU
12.11.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Diyarbakır’da Adli Tıp Kurumu’nun yeni hizmet binasının açılış törenine katılıp bir dizi ziyaretlerde vatandaşlar ve personelle bir araya geldi.

Bölge Değerlendirme Toplantısı için kentte bulunan Adalet Bakanı Gül, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığının yeni hizmet binası açılış törenine katıldı. Adli tıp çalışmalarının, adaletin tecellisi için delillerin ortaya konulması ve değerlendirilmesi, suçun, faillerin ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında çok önemli bir misyon üstlendiğini belirten Bakan Gül, ülke genelinde 70’i aşkın ilde adli tıp hizmeti sunulduğunu söyledi.

DİYARBAKIR’DA ADLİ TIP HİZMETİNİN ÇITASI YÜKSELDİ

Daha öncesinde adli tıp çalışmalarının Diyarbakır'da farklı yerlerdeki hastanelerde yürütüldüğünü ve bazı laboratuvarların bulunmaması nedeniyle de farklı illerden destek alındığını anımsatan Bakan Gül, bu durumun adli hizmetlerin gecikmesine ve vatandaşların mağduriyetine sebebiyet verdiğini ifade etti. Hizmete giren yeni adli tıp hizmet binasında laboratuvarlar ve uzman personelin istihdamı ile Diyarbakır’da adli hizmetler çıtasının yükseltildiğini belirten Bakan Gül, “Yeni hizmet binası Diyarbakır’da adalete erişim noktasında çok önemli bir aşama olacak. 2002’de Türkiye’de 25 yerde adli tıp hizmeti verilirken, bugün 70 ili aşmış durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır’a, adalet hizmetlerine vermiş olduğu desteğin bu anlamda göstergesi olarak da bugün bu bina ve içindeki laboratuvarlarla, personelimizle Diyarbakır’a hizmet verecek. Artık DNA'sıyla, kimya laboratuvarlarıyla Diyarbakırlı ve bölgedeki kardeşlerimiz, başka bir yere bu hizmetleri göndermeyecek.” dedi.

ADLİYE PERSONELİYLE BİR ARAYA GELDİ

Açılışın ardından adli tıp kurumu yeni hizmet binasında incelemelerde bulunan Bakan Gül, merkez Sur ilçesi Gazi Caddesi'nde esnafla buluşup sohbet etti. Hz. Süleyman Camiini de ziyaret eden Bakan Gül, 27 Sahabe türbesinde dua etti. Bakan Gül, daha sonra Diyarbakır Valiliğini ziyaret ederek Vali Münir Karaloğlu’ndan kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Adalet Bakanı Gül, Valilik ziyaretinin ardından Diyarbakır Adliyesinde yargı mensubu ve çalışanlarıyla bir araya geldi. Mahkeme ve savcılık kalemlerini gezen Bakan Gül, adliye personeliyle sohbet etti. Daha sonra Diyarbakır Barosunu ziyaret eden Gül,  Baro Başkanı Nahit Eren ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü, bir avukata ruhsat belgesini verdi. Diyarbakır Barosu yeni hizmet binası için yer tahsisinin yapıldığını açıklayan Gül, Hanımeli Pazarı'nı ziyaret edip esnafa hayırlı kazançlar temennisinde bulundu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr