BAKAN GÜL, AKM` DEKİ HATAY GÜNLERİNE KATILDI
01.11.2017

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "6. Başkentte Hatay Günleri"nin açılışına katıldı. Bakan Gül, konuşmasında ülkenin birlik ve bütünlüğü için asla teröre prim verilmeyeceği vurgusunu yaptı.

Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından ’Yaratıcı Şehirler Ağına’ gastronomi alanında katılan Hatay’ın, sosyal yapısını, tarihini, kültürel doku ve üretim değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen "6.Başkentte Hatay Günleri" açılış töreni Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı. 

AMANOS TÜNELİ EN YAKIN ZAMANDA HİZMETE GİRECEK 

Açılışta konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Amanos Tünel’in Hatay ve bölge şehirleri kalkındıracağını ifade etti. Bakan Gül, "Amanos Tüneli’ni Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bölgemize müjdeledi. Amanos Tüneli’ni de en yakın zaman da hayata geçirilebilecek şekilde uygulamaya koyacağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hükümetimizin Hatay’a ve bölgemize yapmış olduğu hizmetler hepimizce malumdur. Bu Amanos Tüneli bu işin zirvesi olacaktır. Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş bütün şehirlerimiz bölgemiz daha da yakın olacak. Hatay ve bölgemizi uçuracak. İstihdam ve sanayiyi artıracak. Çok önemli bir proje olacak" dedi.

TERÖRE PRİM VERİLMEYECEK

Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü için asla teröre prim verilmeyeceğini belirten Bakan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Hatay, Gaziantep bütün serhat şehirlerimiz asla teröre prim vermeden birliğe, beraberliğe daim kılacaktır. Yanımızda Suriye’de yaşananları görüyoruz. Kucak açan Anadolu’nun ana kucağı şefkatiyle Hatay’ımız mültecilere ev sahipliği yapıyor. Bu sıkıntılarında en kısa zamanda sona ereceğine inancımıza tamdır. Bu şehirler milli mücadelenin, bağımsızlığın, istiklalin ve istikbalin kahraman şehirleridir. Gazi şehirleridir. İstiklal mücadelesini yapan o meşalelin ölümsüz şehirleri ve çok güzel memleketimizin, yurdumuzun çok nadide köşelerinden biridir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 15 Temmuz milletimize namahrem eli uzanmasın diye hayasızca akını durdurduğu bir gündür. İstiklal mücadelesinde Hatay’ın nasıl öncülük yaptığını hepimiz biliyoruz. Bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyen Akif’in bu vasiyetini bu milletimiz tutmuştur. Hatay’ımızda bu öncülüğü yapan, İstiklal Marşını yazmaya devam eden şehirlerimizden birisidir."

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr