BAKAN BOZDAĞ, YOZGAT BELEDİYESİ TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ'NE KATILDI  
10.09.2022

BOZDAĞ: CUMHURİYET DÖNEMİ DE, OSMANLI DA, SELÇUKLU DA BİZİM ECDADIMIZDIR 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü törenlerinde yaptığı konuşmaya tepki göstererek, “Cumhuriyet dönemi de bizim ecdadımızdır, Osmanlı da bizim ecdadımızdır, Selçuklu da bizim ecdadımızdır.” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Yozgat Belediyesi Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Son 20 yılda yapılan yenilikleri anlatan Bakan Bozdağ, gündeme ilişkin de önemli açıklamalar da bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer'in, ''100 yıl önce bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydi'' sözlerine tepki gösteren Bakan Bozdağ’ın konuşmasından bazı bölümler şu şekilde:

AZİZ TÜRK MİLLETİ, ECDADI İLE KAVGALI BİR MİLLET Mİ?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı bir açıklama yapıyor. Açıklamasında da ecdadımıza saygısızlık yapan, onlara hakaret eden bir dil kullanıyor. Ve İzmir'i işgal eden, ülkemizin önemli bir kısmını işgal eden Yunan mezalimi diye kayıtlara geçen, nice zulme imza atan Yunan'a dair tek bir cümle dahi kurmuyor. Ben buradan sormak istiyorum Aziz Türk Milleti, ecdadı ile kavgalı bir millet mi? Bizim ecdadımız, Cumhuriyet dönemi de bizim ecdadımızdır, Osmanlı da bizim ecdadımızdır, Selçuklu da bizim ecdadımızdır. Bizim ecdadımızın tarihte geriye gidişini, biz ne kadar gittiğini, tarih kitapları bile tam yazamıyor. Bilinen tarihe baktığınızda ordumuzun 2200 sene gibi uzun bir kuruluş dönemini kutlayan bir Türkiye var. Eğer biz, sadece dün meydana geldiysek, binlerce yıllık ordumuzun kuruluşunu niye kutluyoruz? Malazgirt Zaferi’nin 951. Yılını kutladık. Madem biz dün yoktuk, ecdadımız yoktur niye 951. yılını kutluyoruz?

TARİHİN BİR DÖNEMİNİ KABUL EDİP, DİĞER DÖNEMİNİ REDDETMEK MİLLETE DE BU TARİHE DE YAPILMIŞ EN BÜYÜK KÖTÜLÜKTÜR

Türkiye'nin tarihini dönemlere göre bölüp, tarihin bir dönemini kabul edip, diğer dönemini reddetmek ecdadın bir kısmına saygı duyup, öbür kısmını reddetmek, bu millete de bu tarihe de yapılmış en büyük kötülüktür. Anadolu topraklarını inşallah kıyamete kadar yurt olarak bize emanet eden, kazanan Sultan Alparslan ve arkadaşlarıdır. Ondan sonra gelenler bu toprakları tahkim ederek koruyarak bize emanet ettiler ve bu toprakları yirminci yüzyılın başında işgalcilerden arındıran, onlardan kurtaran, onları denize döken, yeniden tartışmasız inşallah kıyamete kadar Aziz Türk Milletinin vatanı haline getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıdır.

ECDADIMIZIN ARASINA KİMSE AYRIM GAYRIM SOKAMAZ

Burada Sultan Alparslan’dan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bütün büyüklerimizi, kahramanlarımızı, liderlerimizi, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bizimdir. Sultan Abdülhamit de bizimdir, Fatih de bizimdir, Yavuz da bizimdir, Ertuğrul Gazi de, Osmangazi de, Sultan Alaattin de, Sultan Alparslan da bizimdir. Bunların arasına kimse ayrım gayrım sokamaz. Kendi ecdadına, kendi ecdadını ihanetle suçlayan bir evlat olabilir mi? Biz burada binlerce yıldır var olan bir milletiz. İnşallah, kıyamete kadar da var olacak hem bayrağımız, hem devletimiz, hem istiklalimiz, hem birliğimiz ve dirliğimiz ile dimdik ayakta duracağız.

MİLLET BUNLARA ASLA İZİN VERMEYECEKTİR

Ecdadımızla hesaplaşma, onları kötüleme, onları milletin evlatlarının gözünde itibarsız hale getirmek isteyenler uzun zaman bunun uğraşını verdiler. Kimi itibardan düşürebildiler? Hamdolsun hiçbirini itibardan düşüremediler. Bundan sonrada düşüremeyeceklerdir. Türk Milleti, kendi ecdadına saygı duyanlarla, onları ihanetle suçlayanları birbirinden ayıracak. Memleketini işgal edenleri kötüleyecek bir cümle kurmayanlarla, ecdadını kötüleyen nice cümleler kuranları bu millet vicdan terazisinde tartacak bir kez daha, bir kez daha mahkum edecek. Benim bundan hiç şüphem yoktur. Buradan Tunç Soyer’e ve onun gibi düşünen herkese söylüyorum: Bu milletin kendine de, ecdadına da ne sizin, ne sizin gibi düşünenlerin asla gücü yetmemiştir. Bundan sonra da yetmeyecektir. Bu millet bunlara asla izin vermeyecektir.

METROBÜS KAZASI İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Dün İstanbul Avcılar’da metrobüs kazası oldu. Pek çok vatandaşımız maalesef yaralandı. Öncelikle kaza da yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Her birerine Rabbim’den acil şifalar diliyorum. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’da bu kazayla ilgili gerekli adli soruşturmayı başlattı ve soruşturma devam ediyor. Konu hem idari, hem de adli yönden incelemesi devam etmektedir. Bu incelemeler sonucunda da ortaya çıkan sonuca göre elbette gereği neyse o da takdir edilecektir. Bundan da şüphemiz yoktur. Dileğimiz bir daha böyle kazaların İstanbulumuzda da, ülkemizin hiçbir yerinde de olmaması, herhangi bir vatandaşımızın da burnunun kanamaması. Bütün yaralı kardeşlerimize rabbimden acil şifalar diliyorum.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr