Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN BOZDAĞ, UŞAK'TA ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU
11.06.2022

BAKAN BOZDAĞ: BİZ ONURU AYAKTA TUTAN, İNSANCA BİR UYGULAMAYI HAYATA GEÇİRDİK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Uşak Çocuk Görüşme Merkezi’nin açılışının ardından kentte çeşitli temaslarda bulundu.

Bakan Bozdağ, AK Parti Uşak İl Danışma Meclisi Toplantısında yargı hizmetlerinde teknik ve mekânsal donanımlar hususunda yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Hakim, savcı ve personel sayısındaki istatistikleri ve artış oranlarını paylaşan Bakan Bozdağ, adliye hizmetlerinde büyük yol kat edildiğini söyledi.

Çocuk Görüşme Merkezlerinin icra yolu ile teslim uygulamasına son verdiğini vurgulayan Bakan Bozdağ, “Biz onuru ayakta tutan insanca bir uygulamayı hayata geçirdik” dedi.

Bakan Bozdağ’ın konuşmasından bazı bölümler şu şekilde:

UTANÇ UYGULAMASINA SON VERDİK

Uşak Çocuk Görüşme Merkezimizin resmi açılışını yaptık. Türkiye’de yıllar yılı velayeti annede ya da babada olan çocukla velayeti olmayan velisi ile görüşü icra marifeti ile yapılıyordu. Bir yandan polis kapıda veya jandarma kapıda, icra memuru evin içinde hıçkırıklarla ağlayan çocuklar, aileler ve buradan zorla aileden koparılan yavrular görüştürülenler, büyük büyük sıkıntılar, büyük hıçkırıklar, büyük dramlar yaşandı. Daha da kötüsü ne biliyor musunuz? İcra tutanaklarında teslime konu eşya diye çocuğun ismi geçti, teslime konu eşya, çocuk demiyor eşya olarak görüyor. Türkiye’yi ve bu aziz milletin her bir ferdini bu utançtan kurtaran adımı biz attık. Çocuğun haklarını bir yandan Anayasamıza koyduk, çocuklar lehine pozitif ayrımcılığı getirdik. Öte yandan da çocuklarımızın üstün yararını gözeterek çocukların icra marifetiyle, polis ve jandarma gözetiminde hıçkırıklar içerisinde eşya gibi görülerek, oradan alınıp oraya verilen utanç uygulamasına son verdik. Şimdi çocuk görüşme merkezlerinde psikolog, sosyal çalışmacı, pedagog, öğretmen ve gerektiğinde sağlıkçı eşliğinde veliler çocukları ile görüşme imkanı buluyorlar. Polis yok, asker yok, sevgi var, saygı var, çocuğun ve ananın onuru var, babanın onuru var. Biz onuru ayakta tutan insanca bir uygulamayı hayata geçirdik.

HAKİM, SAVCI, ZABIT KATİBİ SAYILARINDA BÜYÜK ARTIŞ SAĞLANDI

Uşak ilimizin adliye alanındaki ihtiyaçlarının farkındayız. Sadece Uşak’ın değil Türkiye’nin de bu alanda ciddi ihtiyaçları vardı. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’de müstakil binası olan adliye sayısı 78 idi. Şu anda 363 müstakil adliyemiz var. Artış yüzde 365. AK Parti iktidara geldiğinde adliyelerin kapalı alanı 569 bin metrekareydi. Şu anda yaklaşık 6 milyon metrekare oldu. Artış yüzde 889. Adliyelerde hakim-savcı sayımız 9 bin 349'du, şimdi 22 bin 676’ya çıkardık. Artış yüzde 143. İhraç edilenler dışarı bırakıldığında bu rakam. Öte yandan zabıt katibi sayımıza baktığımızda 2002’de 13 binin üzerindeyken şu anda 38 bin civarında civarında zabıt katibi oldu. Biz  ihtiyaçları karşılamak için ciddi adımlar attık.

BÜYÜK BİR TEKNOLOJİK TEKAMÜLÜ SAĞLADIK

Avukatlar adliyelere işi düşen herkes bilirdi ki, oraya gittiği zaman daktilonun yazdığı kağıdı avukat verirdi. Karbonu, avukat verirdi. Bilgisayar varsa toneri avukatlar verirdi. Zabıt katibi yeteri kadar olmadığı için nöbetleşe zabıt katipleri kullanılırdı. Bilgisayar herkeste yoktu. Şu anda her bir hakim ve savcıya göreve başladığı an bir laptop veriyoruz. 5 senede bir her bir hakim ve savcımızın elindeki bilgisayarları yeniliyoruz. UYAP büyük bir sistem. Teknoloji konusunda Türkiye’nin ve dünyanın en örnek alınabilir ve herkesin gıpta ettiği ve uluslararası nice ödül verdiği bir sistem. Şu anda 52 kurum ve kuruluşla anlaşma imzalamışız. 152 programla entegrasyon sağlamışız. Bunun anlamı şu, sizin tapudan bir bilgi ihtiyacınız var, bu düzen kurulmadan önce yazıyordunuz, 3 ay 5 ay sonra tapudan bilgi geliyordu. Şimdi basıyor düğmeye, tapu bilgisine erişiyor, saniyesinde. Eskiden nüfus bilgisi istiyordu, 3, 4 ay onu bekliyordu. Şimdi basıyor düğmeye nüfus bilgisi saniyesinde dosyasında. Büyük bir teknolojik tekamülü sağladık ve bu anlamda milletimizin geciken adaletten olan sıkıntısını ortadan kaldırmak için ciddi adımlar attık.

YÜZDE 91 ADLİ YARGI MAHKEME SAYISI ARTIRILDI

Türkiye’de vatandaşlarımızın işlerini daha hızlı görmeleri için hakim, savcı ve personel sayısını artırırken, modern adalet binaları yaparken öte yandan mahkeme sayılarımızı artırdık. Türkiye’de adli yargıda 3 bin 581 mahkememiz vardı. Biz bunu 20 yıl içerisinde 6 bin 846’a çıkardık. Yani yüzde 91 adli yargıyı artırdık. Ve Türkiye’de 146 idare mahkemesi vardı. Bugün kurduğumuz 4 idare mahkemesi ile beraber Türkiye’nin 212 idare mahkemesi oldu.

İSTİNAF MAHKEMELERİNİ HAYATA GEÇİREREK BU TARİHİ ADIMI ATTIK

İstinaf mahkemelerini hayata geçirdik. 2 dereceden geçsin yargılamalar, vatandaşlarımızın işi daha iyi çözülsün, kararlar doğru, adil olsun. “İlk derecede verilen kararlar, heyet halinde daha kıdemli daha donanımlı hakimler, savcılar tarafından bir kez daha gözden geçirilsin ki hak tespiti ve hak teslimi konusunda kimse haksızlığa uğramasın” dedik. İstinaf mahkemelerini hayata geçirerek bu tarihi adımı attık. İnşallah istinafta Uşak’ımızı da ilgilendiren yeni bir adımı atacağız. Bugün arkadaşlar ilettiler, biz de kararımızı aldık. İnşallah Denizli’de kurulan istinafa Uşak’ımızın yargı çevresini de bağlıyor, böylece Uşak’tan istinafa giden davaların daha kısa sürede istinafta karara bağlanmasının yolunu açmış olacağız. Uşak’ımız için bunun da hayırlı olmasını diliyorum.

BİZİM İŞİMİZ HİZMET, GÜCÜMÜZ MİLLET

Ayrıca Uşak’ın adalet sarayı olmayan ilçeleri Banaz başta olmak üzere hepsinin sorunlarını biliyoruz. Banaz’ımız dahil, diğer ilçelerimize ikisinin projesi bitti, diğerleri ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. İnşallah projesi bitenlerin ihale süreçlerini başlatıp Uşak’ımızın bu alandaki ihtiyaçlarını da Bakanlık olarak karşılamak konusunda kararlı olduğumuzu da buradan ifade etmek isterim. Bizim işimiz hizmet, gücümüz millet.

Adalet Bakanı Bozdağ, Uşak'taki programında Uşak Valiliğini de ziyaret etti. Vali Turan Ergün, Bakan Bozdağ'a çalışmalar hakkında bilgi verdi. Uşak Belediyesini ziyaret eden Bozdağ, Belediye Başkanı Mehmet Çakın'dan yatırımlar hakkında bilgi aldı.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr