Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN BOZDAĞ: “BEKLENTİLER KARŞILANMADIĞI SÜRECE İSVEÇ VE FİNLANDİYA VERDİKLERİ SÖZÜ YERİNE GETİRMEMİŞ SAYILACAK”
20.08.2022

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bizim beklentimiz, terör suçlarıyla ilgili iadelerle ilgilidir. Onun dışındaki suçlarla suçlanan kişilerin iadesiyle ilgili bir beklentimiz kendilerinden yoktur. Türkiye'nin bu konudaki beklentileri karşılanmadığı sürece İsveç ve Finlandiya 3’lü mutabakatta Türkiye'ye verdikleri sözü yerine getirmemiş sayılacaklardır." dedi.

Bakan Bozdağ, İstanbul Bayrampaşa Gençlik Merkezi'nde gençlere hitabının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında gerçekleşecek 26 Ağustos'taki toplantı hakkında ve Türkiye’nin beklentileriyle ilgili soruya ilişkin Bozdağ, Türkiye'nin beklentilerini çok açık ifade ettiklerini belirtti.

Bakan Bozdağ, İsveç, Finlandiya arasında imzalanan mutabakat metninde de Türkiye'nin taleplerinin kayıt altına alındığını anımsattı.

Hem İsveç hükümeti hem Finlandiya hükümetinin, Türkiye'nin taleplerini yerine getirmeyi taahhüt ettiğini aktaran Bozdağ, şunları kaydetti:

“Bu taahhütlerini de imzalarıyla tescil etiler ve 3’lü bir mekanizmayla da bu taahhütlerin yerine getirilip getirilmeyeceğinin denetleneceği karar altına alındı. Şu ana kadar İsveç ve Finlandiya'dan terör suçları isnadı hakkında bulunan kişilerden Türkiye'nin talep ettiği hiçbir kişi Türkiye'ye iade edilmemiştir. Türkiye'nin haklarında terör suçlarından yargılama bulunup da iadesi istenen hiçbir kişi hakkında olumlu bir resmi dönüş Türkiye'ye olmamıştır. Bu mutabakattan sonra biz İsveç ve Finlandiya’ya daha önce gönderdiğimiz talepleri yenilediğimiz gibi yeni talepleri ve onların reddettiği talepleri de tekrar kendilerine ilettik. Bu iletmeden sonra da bugüne kadar Türkiye'ye olumlu veya olumsuz her iki ülkenin de verdiği bir cevap yoktur. Geçenlerde İsveç Başbakanı bir Türk vatandaşının iadesine karar verdiklerini ifade etti. Ancak hakkında dolandırıcılık isnadı bulunan biriyle ilgili iade kararı veriyor. Bizim beklentimiz dolandırıcılık isnadı olanlarla ilgili değil. İsveç hükümeti ve Finlandiya hükümeti onu çok doğru anlaması lazım. Türkiye'nin isteği, talebi, terör suçlarıyla suçlanan ve Türkiye'nin iadesini talep ettiği kişilerle ilgilidir. Bunun dışındaki adi suçlarla ilgili hakkında isnat bulunan kişilerin iadesiyle ilgili olarak Türkiye-İsveç, Türkiye-Finlandiya arasında herhangi bir sorun yok zaten. Böyle bir sorun olmadığına göre bizim bu konularda sorun varmış gibi göstermemiz de söz konusu değil. Sanki İsveç tarafı bu konuda sorun varmış gibi bir yaklaşım, Türkiye'nin talebi bunlarla ilgiliymiş gibi bir yaklaşım içerisine girmeleri de ahlaki değil ve doğru değil. Kimse Türkiye'nin verdiği sözlerin ne anlama geldiğini bilmediğini düşünmemelidir. Türkiye'ye verilen sözlerin ne anlama geldiğini de Türkiye'nin çok iyi bildiğini düşünmelidir. Bizim beklentimiz, terör suçlarıyla ilgili iadelerle ilgilidir. Onun dışındaki suçlarla suçlanan kişilerin iadesiyle ilgili bir beklentimiz kendilerinden yoktur. Türkiye'nin bu konudaki beklentileri karşılanmadığı sürece İsveç ve Finlandiya 3’lü mutabakatta Türkiye'ye verdikleri sözü yerine getirmemiş sayılacaklardır. NATO üyelik süreci bu nedenle bir adım ileri gitmeyecektir. Onlara bizim hatırlatmamız şu olabilir; Türkiye'ye verdiğiniz sözün arkasında durun. Bir devletin başkanı bir yere imza atıyorsa, hükümetin başkanı bir yere imza atıyorsa o imzanın arkasında durur. Ama şu ana kadar imzaların arkasında duran bir yaklaşımı maalesef göremedik. Ama süreç devam ediyor. Biz de takibe devam edeceğiz.”

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr