ADALET DERGİSİNİN YENİ SAYISI DOĞU AKDENİZ DOSYASIYLA ÇIKTI

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan Adalet Dergisi’nin 65. sayısı; Türkiye'nin uluslararası arenada hakkaniyet temelli tezleriyle savunduğu "Doğu Akdeniz Gündemi" özel dosyasıyla çıktı.

Adalet Bakanlığı tarafından 147 yıldır yayımlanan Adalet Dergisi’nin 65. sayısı “Doğu Akdeniz Gündemi” özel dosyasıyla okuyucularıyla buluştu. Dosyada Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve konunun uzmanlarından Prof. Dr. Yücel Acer "Doğu Akdeniz’de Yunanistan-Mısır Deniz Sınırı Antlaşması ve Türkiye" başlık yazısı ile yer aldı. Prof. Acer yazısında 6 Ağustos 2020 tarihinde Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan ve Türkiye’nin hak talep ettiği deniz alanlarını da doğrudan ilgilendiren antlaşmanın içeriğine ve özellikle Türkiye açısından ne gibi hukuki yansımalar doğurduğuna odaklandı. Prof. Acer yazısında "Türkiye-Libya Sınırlandırma Antlaşması’nın imzalanmasından sonra Yunanistan’ın Mısır ile bir sınırlandırma antlaşmasının imzalanmasını sağlamak için yoğun bir çaba içerisine girdiği görülmüştür. Yunanistan, Türkiye-Libya antlaşması ile sınır çizilen yani paylaşılmış olan aynı alanda, bu antlaşmayı kendi açısından bir nevi “etkisiz kılmak” ya da Türkiye’nin faaliyetlerini “bloke etmek” için Mısır ile bir antlaşma yapma çabası içerisine girmiş gözükmekte." ifadelerine yer verdi. Prof. Acer, Yunanistan'ın Mısır ile yapmaya uğraştığı sınırlandırma antlaşması çalışmalarının, karşı çıkılan Türkiye ile Libya arasında yapılan sınırlandırma antlaşmasıyla benzer içerik taşıdığını ifade ederek Yunanistan'ın tezlerinin tutarsız olduğunu ortaya koydu.

"Doğu Akdeniz" dosyasına Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Demir "Türk Deniz Yetki Alanlarının Belirlenmesinin Hukuki Dayanakları Üzerine Bazı Düşünceler", Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Kıbrıs uzmanı olan Doç. Dr. İsmail Şahin "Türkiye - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kıta Sahanlığı Anlaşması" başlıklı yazısıyla katkı sundu.

Dergide ayrıca Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu'nun "Tecrit Kurumuna Gönderme Tedbiri", Prof. Dr. Berrin Akbulut'un "Kasten Öldürmenin Nitelikli Halleri", Doç. Dr. Fatih Kırışık ve Dr. Kübra Öztürk'ün "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Kamu Yönetiminin Geliştirilmesi", Doç. Dr. Ersin Erdoğan ve Dr. Öğr. Üyesi Canan Erdoğan'ın "Şüphe Feshine Dayalı Davalarda Yargılamanın İadesi ve Yeniden Yargılama" başlıklı makaleleri gibi çok sayıda ceza hukuku, idare hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku ve diğer hukuk alanlarıyla ilgili makaleler yer alıyor.

Türkiye'nin köklü dergilerinden Adalet Dergisinin son sayısına ve 147 yıllık arşivine derginin internet sitesi adaletdergisi.adalet.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 1463 - Toplam : 3508975 kişi ziyaret etmiştir.