ADALET BAKANLIĞININ UYGULAMASINA ULUSLARARASI ÖDÜL

Adalet Bakanlığının vatandaşlarının işlerini kolaylaştırmak için hazırladığı E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması, aday gösterildiği WSIS 2020’de 776 proje arasından ilk beşe girerek şampiyonluk ödülünü aldı. Ödül Töreni 7 Eylül'de online platformda düzenlendi.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen e-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi (WSIS) Forumu 2020 çerçevesinde düzenlenen yarışmada ilk beşe girerek şampiyon oldu. Dünya çapında düzenlenen yarışmaya 776 proje katıldı. Yarışmaya katılan projeler arasında WSIS uzmanlarının yaptığı ilk değerlendirme neticesinde E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması halk oylamasına girecek 352 IT Projesi arasında yer aldı. E-Adalet Vatandaş Mobil Uygulaması oylamada en fazla oyu alan 5 proje içerisinde yer alarak şampiyon oldu. Ödül Töreni 7 Eylül 2020'de online platformda düzenlendi.

e-ADALET VATANDAŞ UYGULAMASI ADALET HİZMETLERİNE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Adalet Bakanlığı, teknolojinin imkanlarını kullanarak vatandaşların adalet hizmetlerine erişimi kolaylaştırıyor. Mobil platformlarda yerini alan ‘e-Adalet Vatandaş’ uygulaması ile vatandaşlar dava dosyalarına cep telefonları üzerinden anında erişim sağlayabiliyor. Android ve IOS için hazırlanan uygulama ile birlikte vatandaşlar adli ve idari yargıda yer alan açık veya kapalı dosyaları hakkında anında bilgi sahibi olabiliyor, UYAP Bilgi Sisteminde kayıtlı olan iletişim bilgilerini görebiliyor. Vatandaşlar uygulamanın ajanda özelliği sayesinde bulunduğu ay içerisinde takvim üzerinden görsel olarak dosyalarıyla ilgili gelişmeleri takip edebiliyor.

WSIS NEDİR?

Ülkelerdeki bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimini ve gelişmekte olan ülkelerin bilişim alt yapılarını iyileştirmeye teşvik eden WSIS (Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi), uluslararası organizasyonların üst düzey temsilcileri ve 175 ülkeden yaklaşık 11.000 katılımcıdan oluşmakta olup, kapsayıcı ve kalkınma odaklı, herkesin bilgi oluşturabildiği ve paylaşabildiği bir organizasyon haline geldi. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü UYAP Bilişim Sistemi WSIS 2016 ödüllerine e-Devlet kategorisinden aday gösterilmiş ve birincilik ödülüne layık görülmüştü.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 690 - Toplam : 2949044 kişi ziyaret etmiştir.