ADALET BAKANLIĞI ESKİ HÜKÜMLÜLERİ TOPLUMSAL HAYATA MESLEK SAHİBİ BİR BİREY OLARAK KAZANDIRIYOR

Adalet Bakanlığı eski hükümlüleri toplumsal hayata meslek sahibi bir birey olarak kazandırıyor. Gaziantep'te 13 yıl cezaevinden kaldıktan sonra tahliye olan eski hükümlü, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla devletten aldığı destekle kendi işinin patronu oldu.

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla eski hükümlüleri infazları sonrasında topluma kazandırıyor. Denetimli Serbestlik Müdürlükleri eski hükümlülere yönelik bir takım programlar düzenleyerek meslek sahibi olmalarını sağlıyor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ayrıca kendi işyerini açmayı planlayan eski hükümlüleri kredi ve hibeler konusunda da yönlendiriyor. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü desteğiyle kendi işyerini kuran hükümlülerden biri de 59 yaşındaki Oğuz Yenikomşu. İşlediği suçtan dolayı girdiği cezaevinden 13 yıl sonra tahliye olan Oğuz Yenikomşu, iş bulamayınca Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünden yardım istedi.

Burada iş yeri açma koşulları hakkında bilgilendirilen Yenikomşu, eski mesleği olan kebapçılığı yeniden yapmak istediğini söyledi. Yenikomşu, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personelinin rehberliğinde, önce girişimcilik kursu aldı, daha sonra hazırlanan iş yeri açma projesiyle İŞKUR'a başvurdu. Projesi kabul edilen Yenikomşu, devletten aldığı 10 bin lira hibeyle kebapçı dükkanı açarak, kendi işinin patronu oldu.

Gastronomi kenti Gaziantep'in kebap ustaları arasına dahil olmaya çalışan Yenikomşu, tahliye olduktan sonra iş aradığını ancak eski mahkum olması nedeniyle bulamadığını belirterek, "Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla mahkumlara yardım ve destek olduklarını öğrendim. Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne başvurdum, sonra burayı açtım." diye konuştu.

"ŞİMDİ BİR İŞİM, BİR UĞRAŞIM VAR "

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne desteklerinden dolayı teşekkür eden Yenikomşu, şunları söyledi:

"Boş gezmek kadar kötü bir şey yok, insan bir şeyler yapmalı. Boş gezdiğiniz zaman bunalıma girersiniz. Parasızlık kadar zor bir şey yok. Ama bir şeyle uğraşmak, günlük masraflarını çıkarmak kadar güzel bir şey yok. Burayı açtık, en iyisini, en temizini yapmak şartıyla işimize dört elle sarıldık. Eskiden, 'Sabah kalkıp nereye, kimin yanına gideceksin?' diye düşünürdüm ama şimdi bir işim, bir uğraşım var. Çalışmak kadar güzel bir şey yok."

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 3971 - Toplam : 2525331 kişi ziyaret etmiştir.