Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANLIĞI, ENGELLİ BİREYLER İÇİN VİDEO BROŞÜR YAYINLADI
10.05.2024

BAKAN TUNÇ: ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN ADALETE ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRAN YENİLİKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, engelli vatandaşların adalete erişimi kolaylaştırmak için pek çok adım atıldığını belirterek “2024-2028 yılları arasındaki dönemde uygulanacak olan Adalet Bakanlığı Stratejik Planı’nda engelli vatandaşlarımızın adalete erişimini güçlendirecek hedefleri belirledik. Ayrıca engelli haklarının korunması ve engelli bireylere yönelik kolaylaştırıcı uygulamaların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan internet sitesi ve broşürlerle, engelli dostu adalet hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından, kırılgan gruplar arasında yer alan engelli bireylerin adalet hizmetlerinden yararlanırken sahip oldukları hakları anlatan video broşürler yayınlandı. “Adli yardım nedir, katılma nedir, mağdur kimdir, uzlaşma nedir, şikâyet nedir, tanık kimdir, suç mağduru çocuk kimdir, tazminat nedir?” sorularının yanıtları işaret dilinde anlatıldı.

Suç mağdurlarına yönelik adli süreçler, bazı temel haklar ve suç türleri hakkındaki bilgilerin yer aldığı video broşürler, https://magdur.adalet.gov.tr/  adresinde dijital ortamda erişime açıldı.

MAĞDURLARA SUÇ SONRASI RERBERLİK HİZMETİ

Mağdurlara suç sonrası destek olmak, rehberlik hizmeti sunmak ve suç sonrası tekrarlanan mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla çalışmalar yürüten Adalet Bakanlığı, 2019 yılında kamuoyuna açıklanan Yargı Reformu Stratejisinde de ceza adaleti sistemi içerisinde mağdura özgü uygulamalar geliştirilerek adalete erişimin güçlendirilmesi hedefine yer verdi. Bakanlık, engelli bireylere ve yaşlılara yönelik kolaylaştırıcı uygulamaların geliştirilmesi ve bu uygulamaların yaygınlaştırılması çalışmalarını yürütüyor.

PERSONELE İŞARET DİLİ EĞİTİMİ VE ENGELLİ DOSTU ADLİYELER DE UYGULAMALAR ARASINDA YER ALIYOR

Adalet hizmetleri kapsamında engelli haklarının korunması ve engelli bireylerin kolaylıkla hizmete ulaşmasının hedeflendiğini vurgulayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, şöyle konuştu:

“Engelli vatandaşlarımızın adalete erişimini kolaylaştırmaya yönelik de pek çok adım attık. Bu doğrultuda, yeni adalet sarayları engelli dostu uygulamalarla tasarlanıyor ve binalar buna uygun olarak inşa ediliyor. Ayrıca mevcut binaların engelli erişimine yönelik dönüşümü için de çalışmaktayız. Meclisimizin 1 Kasım 2023 tarihinde onayladığı 12. Kalkınma Planı’nda da tüm adalet hizmet binalarının, engellilerin kolay erişimine uygun hale getirilmesi hedefine yer verilmiştir. Engellilere ilişkin hizmetler konusunda personelimize yönelik eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Bu eğitimlerden biri de işaret dili eğitimleridir. Belirlenen personele düzenli olarak işaret dili eğitimleri verilmektedir. Engelli haklarının korunması ve engelli bireylere yönelik kolaylaştırıcı uygulamaların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan internet sitesi ve broşürlerle engelli dostu adalet hizmetlerine erişimi güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

STRATEJİK PLANDA ENGELLİLERİN ADALETE ERİŞİMİ GÜÇLENDİRİLECEK

2024-2028 yılları arasındaki dönemde uygulanacak olan Adalet Bakanlığı Stratejik Planı’nda engelli vatandaşların adalete erişimini daha güçlendirmeyi amaçlandıklarını vurgulayan Bakan Tunç, “Stratejik Planda engelli vatandaşlarımıza yönelik hedeflerimizi artırdık. Bu kapsamda adli yardım başvuru formları engellilerin engel durumlarına özgülenerek erişilebilir hale getirilecek. Mağdur ve tanık haklarına ilişkin hazırlanan materyaller engelli bireyler için erişilebilir hale getirilecek. Yaşlı ve engelli mağdurların ifadelerinin AGO’larda alınmasına yönelik farkındalık artırıcı çalışmalar yapılacak. İşitme engelli bireylerin adli süreçte beyanlarını daha rahat ifade etmelerine yarayacak görüntülü işaret dili tercümanlığı hizmeti sunulacak. Yine işitme engelli bireylerin adliyelerdeki iş ve işlemleri için ihtiyaç duyabilecekleri bilgilendirme ve yönlendirme hizmetlerine mobil uygulama aracılığıyla ulaşılması sağlanacak. Çalışmalar kapsamında ayrıca adalet personeline yönelik olarak engellilerin adalete erişiminde faydalanabilecekleri eğitim modülü da hazırlanacak” diye konuştu.

 

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr