ADALET BAKANLIĞI, BM'NİN GÜNCELLEDİĞİ ARABULUCULUK KURALLARI'NA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRDİ

Adalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) tarafından güncellenen taslak Arabuluculuk Kuralları ile ilgili Türkiye'nin görüşlerini içeren bir sunum yaptı.

Adalet Bakanlığınca, UNCITRAL 2. Çalışma Grubu'nun 22-26 Mart'ta yapılan 73. oturumunda güncellenen taslak Arabuluculuk Kuralları'na ilişkin 5 sayfadan oluşan görüş bildirildi. Oturumda yapılan sunumda, Türkiye’deki arabuluculuk uygulaması ile ilgili bilgilere de yer verildi. Türkiye’de 2013'ten bu yana yaklaşık 2 milyon uyuşmazlıkta arabuluculuğun uygulandığı belirtilirken, bu uyuşmazlıkların yüzde 70'inin tarafların anlaşmasıyla sonuçlandığı vurgulandı. Sunumda ayrıca Türkiye'nin arabuluculuk kapsamında kaydettiği gelişmeler ile Singapur Konvansiyonu'nun iç hukuk onay sürecine ilişkin bilgiler verildi.

Türkiye’nin UNCITRAL Arabuluculuk Kuralları kapsamında dile getirdiği görüşlerde ise, arabuluculuk sürecinde tarafların çözüme ulaşma noktasında sıkıntı yaşamaları halinde, arabulucu tarafından teklif edilecek son bir çözüm önerisinin uyuşmazlıkların çözümüne katkı sunacağı kaydedildi. Ayrıca arabuluculuk sürecinin anlaşmazlıkla sonuçlanması durumunda, arabulucu veya taraflarca yapılacak deklarasyonun yazılı olması gerektiği ifade edildi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr