Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, YARGI VE İŞ DÜNYASI SEMPOZYUMU SONRASINDA GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
10.10.2023

BAKAN TUNÇ: AVRUPA PARLAMENTOSU'NUN OSMAN KAVALA'YA ÖDÜL VERMESİ TALİHSİZLİKTİR

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından, Gezi Parkı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala'ya, "2023 Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü" verilmesine ilişkin, "Türkiye Cumhuriyeti yargısının vermiş olduğu kesin karar neticesinde hüküm giymiş birisine, insan hakları ödülü veriliyorsa Avrupa Parlamentosu'nda, bu bir kere talihsizliktir" dedi.

Bakan Tunç, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Yargı ve İş Dünyası Sempozyumu'nun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İsrail ile Filistin arasında yaşananlara da değinen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Oradaki şiddetin sona ermesi, sivil insanların can kaybının önlenmesi anlamında bütün dünyanın duyarlı olması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu anlamda bölgedeki liderlerle, gerek Filistin Devlet Başkanı gerekse İsrail Devlet Başkanı, diğer aktörlerle çok sayıda görüşme yapıyor" ifadesini kullandı.

GEZİ OLAYLARI BİR ŞİDDET OLAYIDIR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Gezi Parkı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala'ya "İnsan Hakları Ödülü" verilmesiyle ilgili, "Türk yargısı tarafından bir hüküm verilmiş. Bu hüküm kesin. Bir kısım sanıklar bakımından bozma, bir kısım sanıklar bakımından da onama kararı verildi. Gezi olayları bir şiddet olayıdır. Hiç kimsenin başka tarafa çekmesi mümkün değil" diye konuştu.

Türkiye'de faizlerin ve enflasyonun yüzde 5'lere düştüğü, Türkiye'nin ekonomide bağımsızlığını ilan ettiği, dünyanın en büyük köprülerinin, İstanbul Havalimanı'nın konuşulduğu bir dönemde Gezi Parkı olaylarının başladığına dikkati çeken Bakan Tunç, konuşmasını şöyle devam etti:

"Gezi Parkı'ndaki iki ağacı bahane ederek -ki mesele o değildi, kendileri de bunu söylemişlerdi- sokakları ateşe vermek istediler. Dükkanları taşladılar, polisleri şehit ettiler. Vatandaşlarımız yaralandı, hayatını kaybetti. Kamu araçları, özel araçlar hepsi tahrip edildi. Bu şiddet olaylarının hukuk devletinde yeri var mıdır, yoktur. Bunun hesabını bağımsız yargı soracak. Bir süreç başladı. Soruşturma, ardından kovuşturma ve sonrasında temyizine karar verildi. Kesinleşen bu karara saygı duymaktan başka, hukuk devletinde başka bir imkan var mı, yok."

TERÖR İNSAN VE YAŞAM HAKKININ DÜŞMANIDIR

Adalet Bakanı Tunç, "Türkiye Cumhuriyeti yargısının vermiş olduğu kesin karar neticesinde hüküm giymiş birisine, insan hakları ödülü veriliyorsa Avrupa Parlamentosu'nda, bu bir kere talihsizliktir. Avrupa Parlamentosu'nun kuruluş ilkelerine de uygun değildir. Avrupa değerleri, insan haklarıysa eğer insan haklarının içerisinde şiddet yoktur. İnsan haklarının düşmanıdır şiddet"  ifadelerini kullandı.

Terörün insan ve yaşam hakkının düşmanı olduğuna değinen Bakan Tunç, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla yaşama hakkını tehdit eden, şiddet olaylarını azmettirme ve arka planında onları destekleme noktasında yargının vardığı bir kesin hüküm var. Yani bu kararı beğenmeyebilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama uymak zorunda olduğumuz bir karardır bu karar. Avrupa Parlamentosu'ndaki bu görüntü, özellikle bir sivil toplum kuruluşunun sözde insan hakları ödülü vermeye kalkışması ve bunu bütün dünyanın gözü önünde, sanki o kişiler insan hakları mücadelesi yapmış, İstanbul'da sokakları ateşe verip ve bu ateşi bütün Türkiye'ye yaymaya çalışan kişiler değilmiş gibi sözde bir insan hakları ödülü töreni yapılıyor. Buna da Avrupa Parlamentosu maalesef alet oluyor."

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türk delegasyonunun, yaşanan bu görüntülerden sonra toplantıyı terk etmesinin, doğru bir tavır olduğunu da vurguladı.

BU HUKUKSUZLUKLARIN BİR AN ÖNCE SONA ERMESİ LAZIM

İsrail ile Filistin arasında yaşananlara ilişkin soruyu da cevaplayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1967 sınırlarına geri dönülüp bölgede iki devletli bir yapının oluşmaması nedeniyle hep şiddet olaylarının yaşandığını söyledi.

Son olayların kendilerini endişelendirdiğinin altını çizen Bakan Tunç, "Oradaki şiddetin sona ermesi, sivil insanların can kaybının önlenmesi anlamında bütün dünyanın duyarlı olması lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu anlamda bölgedeki liderlerle, gerek Filistin Devlet Başkanı gerekse İsrail Devlet Başkanı, diğer aktörlerle çok sayıda görüşme yapıyor" dedi.

Filistinlilerin topraklarında yıllardır süren bir işgalin olduğunu anımsatan Adalet Bakanı Tunç, sözlerini şu şekilde sürdürdü.

"İsrail'in hem Gazze şeridi hem de Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları hepimizin malumu. Dolayısıyla bu hukuksuzlukların bir an önce sona ermesi lazım. Son gelişen olaylar sonrasında bunu bir daha büyük bir felakete, şiddete, savaşa dönüştürmeden, olayın bir an önce çözümlenmesi özellikle bölge barışı açısından önemli. Türkiye olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız da her zaman olduğu gibi dünyada adaleti, hakkaniyeti, barışı, huzuru savunan bir lider. Bu anlamdaki gayretlerinde hepimizi görüyoruz. Dünkü kabine toplantısı sonrasında da zaten gerekli açıklamaları yaptı. Temennimiz bir an önce oradaki huzurun sağlanması, şiddet olaylarının bir an önce son bulması."

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr