Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, TÜZEL KİŞİ BİLİRKİŞİLİĞİ TANITIM TOPLANTISI’NA KATILDI
08.08.2023

ADALET BAKANI TUNÇ:  GAYRİMENKUL DEĞERLEME ALANINDA ÖZEL HUKUK TÜZEL KİŞİ BİLİRKİŞİLİĞİ UYGULAMASI ÜLKE GENELİNDE BAŞLADI

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bugün itibarıyla gayrimenkul değerleme alanında özel hukuk tüzel kişi bilirkişilik uygulaması ülke genelinde başlamış oluyor” dedi.

 

Ankara Gayrimenkul İcra Dairesi'nde taşınmaz değerleme alanında özel hukuk tüzel kişi bilirkişiliği tanıtım toplantısında konuşan Bakan Tunç, bilirkişiliğin yargı açısından önemli olduğunu, mahkemelerin, hakimlerin, maddi gerçeğe ulaşabilmek için teknik ve uzmanlık gerektiren konularda bilirkişilere başvurduğunu söyledi.

 

Adalet Bakanı Tunç, Bilirkişilik Kanunu ile bilirkişiliğin yeniden düzenlendiğine dikkat çekerek, tüzel kişiler tarafından da bilirkişilik yapılabileceğinin Kanun'da yer aldığını ifade etti.

 

BİLİRKİŞİLERİN RAPORLARI DOĞRULTUSUNDA MAHKEMELER KARAR VERİYOR

 

Bilirkişilerin raporları doğrultusunda mahkemelerin karar verdiğini söyleyen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bu kapsamda Bilirkişilik müessesine önem verdiklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı'nda bilirkişiliğe vurgu yapıldığını ve özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişi olmasına yönelik hedef konduğunu anlatan Bakan Tunç, Yargı Reformu Strateji Belgelerinde de bu kapsamda hedeflerin bulunduğunu ifade etti.

 

Adalet Bakanı Tunç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Pilot uygulamada verimli gittiğini görüyoruz. Ek rapor alınması noktasında sayıların aşağıya indiğini görüyoruz. İlk raporla yargının tatmin olduğunu görmüş oluyoruz. Binde yaklaşık 10-15 civarında dosyanın ek rapora gittiğini görüyoruz. Bu da süre açısından, yargının hızlanması açısından önemli bir husus. Makul sürede yargılanma açısından da önemli bir husus. Önümüzdeki aylarda da yine muhasebe, araç değerleme alanında da bu uygulamayı başlatmış olacağız."

 

BİLİRKİŞİLİK YARGIMIZ  AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

 

Özel hukuk tüzel kişi bilirkişiliğinin Ankara, Antalya ve İstanbul'da pilot olarak uygulandığını hatırlatan Bakan Tunç, "Bugün itibarıyla gayrimenkul değerleme alanında özel hukuk tüzel kişi bilirkişilik uygulaması ülke genelinde başlamış oluyor" dedi.

 

Adalet Bakanı Tunç, Bilirkişilik Kanunu ile bilirkişiliğin yeniden söyleyerek, tüzel kişiler tarafından da bilirkişilik yapılabileceğinin Kanun'da yer aldığını söyledi.

 

Özel hukuk tüzel kişilerin de bilirkişi olarak mahkemeler tarafından tayin edilebileceğini belirten Tunç, bilirkişilik müessesinin yargı açısından önemli olduğunu, mahkemelerin, hakimlerin, maddi gerçeğe ulaşabilmek için teknik ve uzmanlık gerektiren konularda bilirkişilere başvurduğunu da ifade etti.

 

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr