Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, AZERBAYCAN ADALET BAKANI FARİD AHMEDOV İLE BİR ARAYA GELDİ
30.05.2024

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ARASINDA İŞ BİRLİĞİNE İLİŞKİN ORTAK AÇIKLAMA METNİ İMZALANDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve Azerbaycan Adalet Bakanı Farid Ahmedov, iki ülke arasında adli konularda bilgi ve deneyim paylaşımını içeren iş birliğine ilişkin ortak açıklama metni imzaladı. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Azerbaycan Adalet Bakanı Farid Ahmedov ile Bakanlıkta görüştü. Görüşmeye, Bakanların yanı sıra iki ülke heyetleri de katıldı. Burada konuşan Bakan Tunç, görüşme vesilesiyle Azerbaycan'ın bağımsızlık gününü kutlayarak, Azerbaycan'ın bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Türkiye ve Azerbaycan'ın gücünü ortak tarih ve kültür birliğinden alan, sıkı bağlarla birbirine kenetlenmiş, geçmişte olduğu gibi bugün de kader birliği içindeki iki ülke olduğuna dikkati çeken Tunç, Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı ve ulusal lideri Haydar Aliyev'in "Bir millet iki devlet" sözüne atıfta bulunarak, bunun iki ülke arasındaki kardeşlik bağını en güzel tanımlayan ifade olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki bu ilişkinin siyasi, ekonomik, kültürel ve insani işbirliğini de güçlendirdiğini anlatan Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başta olmak üzere, iki ülke arasında yapılan ziyaretleri, ülkeler arasındaki benzersiz ilişkinin bir diğer göstergesi olarak gördüklerini anlattı.

GÖSTERDİĞİMİZ DAYANIŞMAYI ARTIRARAK SÜRDÜRÜYORUZ

Adalet Bakanı Tunç, 15 Haziran 2021'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından imzalanan Şuşa Beyannamesi ile iki ülke arasındaki ilişkilerin müttefiklik düzeyine yükseltildiğini anımsatarak, "Şuşa Beyannamesi onay süreci de her iki ülke tarafından tamamlanmıştır. Gerek ikili ilişkilerde gerekse bölgesel konularda gösterdiğimiz dayanışmayı bu vesileyle artırarak sürdürüyoruz." dedi.

Şuşa Beyannamesinin her alanda işbirliğini içeren çok önemli bir belge olduğunu söyleyen Bakan Tunç, şunları kaydetti:

"Siyasi, askeri, ekonomik, eğitim, adli konular gibi tüm konularda iki ülkenin müttefik olması açısından Şuşa Beyannamesi gerçekten tarihi bir belge olarak yerini almıştır. Azerbaycan'da temsilcilikleri bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Kültür Merkezleri ve ticaret müşavirliklerimiz, Azerbaycanlı kardeşlerimizin karşılaştığı zorlukların üstesinden gelinmesi ve ikili ilişkilerimizin farklı boyutlarda gelişmesi adına yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır."

Tunç, özellikle Kafkasya'da barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanması için Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dayanışmanın öneminin tartışılmaz olduğunu da vurguladı. 

TÜM İMKANLARIMIZLA YANINIZDA YER ALMAYA DEVAM EDECEĞİMİZİ İFADE ETMEKTEN BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ

Azerbaycan'ın zaferiyle sonuçlanan Karabağ Savaşının, her fırsatta Azerbaycan'a saldırmaya çalışan Ermenistan'ın bölgede barış ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kez daha gösterdiğini kaydeden Tunç, şunları söyledi:

"Askeri kapasitesini oldukça güçlendiren ve işgalci Ermenistan'a karşı üstünlük kuran kardeş Azerbaycan, meşru müdafaa hakkını kullanarak Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in kararlı liderliğinde, haklı mücadelesini uluslararası hukuk ve insan haklarına uygun bir şekilde yürütmüş ve zafere ulaştırmıştır. Her zaman olduğu gibi bu süreçte de Türkiye Devleti ve halkı olarak tüm imkanlarımızla yanınızda yer aldığımızı ve almaya devam edeceğimizi ifade etmekten de büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz."

ADLİ İŞBİRLİĞİNİN ULAŞTIĞI NOKTADAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki çok yönlü ve stratejik boyuttaki iş birliğinin adli ilişkiler alanında da kendini gösterdiğini söyleyen Bakan Tunç, iki ülke arasında çok sayıda adli yardımlaşma talebinin de bulunduğunu aktardı.

Tunç, bu adli yardımlaşma taleplerinin sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü bildirerek, "Kardeş Azerbaycan adli mercilerinden ülkemize iletilen her türlü adli yardım talebi, sanki ülkemizin bir başka adli mercisinden iletiliyormuş gibi o özenle yerine getirilmeye, değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple adli işbirliğinin ulaştığı noktadan memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu. 

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin iki ülke arasında mevcut olan işbirliğini daha da geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağına olan inandığını kaydeden Bakan Tunç, Azerbaycan ve Türkiye'nin üyesi olduğu Türk Devletleri Teşkilatı olarak da tüm alanlarda olduğu gibi adli konularda da önemli iş birliklerinin sağlandığını belirtti. 

Bakan Tunç, Azerbaycan'la uzun süre öncesine dayanan işbirliklerinin olduğuna dikkati çekerek, bu ilişkileri kardeşlik hukuku çerçevesinde daha da geliştirmenin gayreti içerisinde olacaklarını vurguladı. 

Azerbaycan Adalet Bakanı Farid Ahmedov ise iki devlet arasındaki müttefikliğin sadece anlaşmalar üzerinde değil, amaçlar üzerinde de tastiklendiğini belirterek, bunun zirvesinin de Karabağ Savaşı olduğunu vurguladı. Ahmedov, iki ülke Cumhurbaşkanı arasındaki sıkı ilişkinin devletlerin tarihi yakınlığını daha da ileri seviyeye çıkardığına da dikkat çekti. 

Konuşmaların ardından iki Bakan, iki ülke arasında adli konularda bilgi ve deneyim paylaşımını içeren iş birliğine ilişkin ortak açıklama metni imzaladı. Atılan imzaların ardından, Bakanlar Tunç ve Ahmedov karşılıklı hediye takdiminde bulundu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr