Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, ALPER GEZERAVCI'NIN UZAY YOLCULUĞUNU BURSA'DA TAKİP ETTİ
19.01.2024

BAKAN TUNÇ: TÜRKİYE YÜZYILI BİLİMİN DE YÜZYILI OLACAK

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bugünü hiç unutmayacağız. Türkiye'nin artık bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda nasıl ilerlediğini hep beraber görüyoruz. Türkiye Yüzyılı bilimin de yüzyılı olacak inşallah. Bu yüzyıl çocuklarımızın, gençlerimizin omuzunda yükselecek." dedi.

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu SpaceX'e ait uzay aracı, ABD yerel saatiyle 16.49'da (TSİ 00.49) NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gezeravcı'nın uzay yolculuğunu vatandaşlarla birlikte Bursa'daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'nde (GUHEM) takip etti.

Tarihi ana tanıklık eden Bakan Tunç ve beraberindekiler, uzay aracının fırlatılmasını ve başarılı bir şekilde yol almasını kurulan dev ekranda izledi.

BUGÜNÜ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ

Türkiye için çok büyük bir an olduğunu aktaran Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Bugünü hiç unutmayacağız. Türkiye'nin artık bilimde, uzay teknolojisinde, sanayide ve diğer alanlarda nasıl ilerlediğini hep beraber görüyoruz. Türkiye Yüzyılı bilimin de yüzyılı olacak inşallah. Bu yüzyıl çocuklarımızın, gençlerimizin omuzunda yükselecek." dedi.

GUHEM'in Bursa'nın ve Türkiye'nin bilim yolculuğunda kazandırılan çok önemli bir eser olduğunu ifade eden Bakan Tunç, GUHEM'e ilk kez geldiğini ve gurur duyduğunu belirterek buranın Türkiye'ye kazandırılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür etti.

GEZERAVCI, 14 GÜN SONRA İNŞALLAH ARAMIZA DÖNECEK

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Alper Gezeravcı'nın uzayda 13 deney yapacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Gezeravcı 14 gün sonra inşallah aramıza dönecek. Türkiye'de onu coşkuyla karşılayacağız ve orada yaptığı deneyleri milletimize anlatacak. Bu ilk olacak ama bundan sonrası artık peşi sıra gelecek. Özellikle uzay teknolojisi alanında çok sayıda bilim insanı ülkemizden yetişecek. Bunu hep beraber göreceğiz. Bugün bu bir başlangıç. Türkiye'nin uzayda kendi ürettiği uyduları var. Haberleşme uyduları var ve sürekli geliştirdiği uyduları var. Savunma sanayi teknolojisinde belli bir noktaya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun gösterdiği hedefte hiç durmadan ilerlemeye devam ediyoruz. İşte bugün de bunun en güzel örneğini gördük. Alper'e hayırlı yolculuklar diliyoruz. 14 gün sonra aramıza inşallah sağ salim gelmesine ve orada gördüklerini, yaşadıklarını, yaptığı deneyleri anlatmasını bekliyoruz. Nice uzay yolculukları inşallah. Türkiye Yüzyılı inşallah bilimin yüzyılı olacak, teknolojinin yüzyılı olacak. Gençlerin ve çocukların yüzyılı olacak. Ben tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ülkemizin daha nice başarılara adım atmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum."

Adalet Bakanı Tunç, GUHEM'i gezerek merkezdeki interaktif düzenekleri inceledi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

GUHEM'in Gezeravcı'nın uzay yolculuğuyla ilgili Youtube üzerinden yaptığı canlı yayını 300 bin kişi izledi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr