Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ, ADALET ELÇİSİ ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ
17.01.2024

BAKAN TUNÇ: DÜNYA, BU YÜZYILA TÜRK YÜZYILI-TÜRKİYE YÜZYILI DİYECEK

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, adalet elçisi ilan edilen ortaokul öğrencileriyle bir araya gelerek, “Sizler büyüdükçe, ülke güçlendikçe Türkiye dünyaya damgasını vuracak. Bu yüzyıla ‘Türk Yüzyılı, Türkiye Yüzyılı’ diyecekler. Bunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Ankara’da 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde katıldığı etkinlikte bir araya geldiği ve adalet elçisi olarak ilan ettiği ortaöğretim öğrencilerini Bakanlıkta kabul eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gençlerin geleceğe dair hedeflerini dinledi.

MERDİVENLERİ BİRER BİRER ÇIKACAKSINIZ

Ufuktepe Ortaokulu’nda hukuk ve adalet dersi alan 7. sınıf öğrencileriyle okul anılarını da paylaşan Bakan Tunç, öğrencilerin adalet ve hukuk alanındaki sorularını yanıtladı. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan Tunç, “Önemli olan verilen görevi layıkıyla yapmak. Bunu yaparsanız sonrası bir adım daha ilerisi, ardından gelir. 7. sınıfı başarılı bir şekilde geçtiğinizde 8. sınıfa daha hazırlıklı başlamış olursunuz. Lise bitince en güzel üniversiteyi kazanmayı hedefleyeceksiniz. Üniversite bitince iş hayatına atılacaksınız. İçinizden bakan olmak isteyen arkadaşlarımız olabilir. Merdivenleri birer birer çıkacaksınız.” diye konuştu.  

FİLİSTİN'DEKİ ÇOCUKLARIN YAŞAMA HAKKI MAALESEF İHLAL EDİLİYOR

Temel hak ve özgürlüklerle ilgili öğrencilere bilgi veren Bakan Tunç, her çocuğun yaşama, barınma, eğitim gibi temel haklarının olduğunu anlattı. Filistin’de yaşananlarla ilgili çocukların bu haklardan mahrum bırakıldığını vurgulayan Bakan Tunç, “Filistin'deki çocukların yaşama hakkı maalesef ihlal ediliyor. Bütün dünyanın gözü önünde yapılıyor bunlar. O büyük büyük ülkeler, ‘biz demokrasiyiz, biz insan haklarına saygılıyız’ diyen ülkeler nerede? ‘Biz insan haklarının teminatıyız, çocuk haklarının korunmasını istiyoruz’ diyenler nerede? Onların hiç sesleri çıkmıyor, maalesef. İşte bunun için Türkiye'nin güçlü olması lazım. Türkiye'nin savunma sanayinde, uzayda, her alanda güçlü olması lazım” dedi.

TÜRKİYE DÜNYAYA DAMGASINI VURACAK

Bakan Tunç, bu gece uzaya çıkacak ilk astronot Alper Gezeravcı'nın yolculuğuyla ilgili sorular sorarak, öğrencilerin bu husustaki düşüncelerini dinledi. Bakan Tunç, şöyle konuştu:

“Bu gece ilk kez bir Türk, Alper Gezeravcı uzaya gidecek. İlk kez Türk bayrağı taşıyan astronot uzaya gidiyor. Sizler büyüdüğünüzde Türkiye belki uzay üssü olacak, Türkiye uzaya sık sık uydu fırlatacak. Dünyanın en büyük ülkelerden biri olacak. Ülkemiz, hakkaniyetin ve adaletin temsilcisi olacak, şimdiden zaten olmaya başladı. Sizler büyükçe, ülke güçlendikçe de Türkiye dünyaya damgasını vuracak. Bu yüzyıla Türk yüzyılı, Türkiye yüzyılı diyecekler. Bunu hep birlikte göreceğiz.”

Görüşmenin ardından Bakan Tunç, öğrencilerle hatıra fotoğrafı da çekildi.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr