Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI TUNÇ, TBMM KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONUNDA BAKANLIĞININ ÇALIŞMALARINI ANLATTI
08.05.2024

BAKAN TUNÇ: 2024 YILINDA 24 BİN HÂKİM VE SAVCIMIZIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın problemi olduğunu dile getirerek, “2024 yılında 24 bin hakim ve savcının kadına yönelik şiddetle mücadele alanında eğitimlerini tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan başkanlığında toplanan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) toplantısına katılarak Adalet Bakanlığının çalışmalarını anlattı. Bakan Tunç hem yasal düzenlemelere ışık tutması hem de uygulamaya yönelik denetim faaliyetlerini gerçekleştirmesi bakımından komisyonun çalışmalarının önemli olduğunu söyledi. Özellikle yargı reformu strateji belgeleri ve insan hakları eylem planları hazırlanırken komisyonun raporlarının dikkate alındığını belirten Bakan Tunç, Türkiye'nin yargı reformu anlamında planlı bir sürece 2009 yılından bu yana girdiği anımsattı. Meclis'te en son 8. Yargı Paketi'nin yasalaştığını ifade eden Bakan Tunç, "9. Yargı Paketi'nin hazırlıklarını gerçekleştiriyoruz." bilgisini paylaştı.

İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında da planlı bir sürecin yaşandığını ve 1. İnsan Hakları Eylem Planı'nın 2021 yılında yayınlandığını hatırlatan Tunç, 2. İnsan Hakları Eylem Planı ile ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini kaydetti.

 

YENİ BELGELERİMİZDE DE BUNLARA TEKRAR YER VERECEĞİZ

Son Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin gerçekleşme oranının yüzde 70 civarında kaldığını bildiren Tunç, "Araya depremin girmesi, genel seçimler, yerel seçimler, Meclis'in çalışma takvimi ve başka gelişmeler nedeniyle gerçekleştirilemeyen yüzde 30'luk kısım var. İnsan Hakları Eylem Planında da yüzde 66 gerçekleşme var. Bu hedeflerin gerçekleşmesiyle ilgili yeni belgelerimizde de bunlara tekrar yer vereceğiz." diye konuştu.

 

50 GÜNÜN ALTINA DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRÜYORUZ

Kadın haklarıyla ilgili Türkiye'de son yıllarda önemli mesafeler alındığını vurgulayan Tunç, kadın hakları ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında yapılan yasal düzenlemeleri anlattı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin önemli bir konu olduğunu bildiren Tunç, kadın ve çocuğun korunması konularının hassasiyetle üzerinde durulması gereken meseleler olduğunu ifade etti.

 

Bakan Tunç, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'nin değil tüm dünyanın problemi olduğunu, bunun bir istatistik meselesi olarak da görülemeyeceğini söyledi. Tunç, "Bir kadınımızın bile kötü muameleye maruz kalması hepimizin yüreklerini acıtan bir durum." dedi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve bu suça bakacak mahkemelerin, soruşturma bürolarının kurulmasıyla ilgili ihtiyaca, yoğunluğa göre bölge bölge konuyu gözlediklerini belirten Bakan Tunç, soruşturma bürolarının sayısının artırılması, bu konudaki mahkemelerin sayısının artırılması ile ilgili çalışmaları Hakimler Savcılar Kurulu ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'de 225 adliyede, kadına karşı işlenen suç soruşturmalarını yürüten bürolar olduğu bilgisini veren Tunç, bu büroların 2019 yılında faaliyete geçtiğini anımsattı. Bakan Tunç, "2019 yılına kadar bu suçların soruşturulmasıyla ilgili soruşturmanın tamamlanma süresi ortalama 186 gündü. Özel bürolar kurulduktan sonra bunun 50 günün altına düştüğünü görüyoruz. Bu soruşturmaların uzamadan tamamlanması lazım." diye konuştu.

 

1469 HAKİM VE SAVCI, KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EĞİTİMİ ALDI

Çocuk İzlem Merkezlerini tüm illerde yaygınlaştırmak üzere olduklarını ifade eden Bakan Tunç, şiddet mağduru kadınların gerek soruşturma gerek kovuşturma kapsamında ifadelerinin alınacağı özel mekanları da ülke genelinde yaygınlaştırdıklarını söyledi. Bakan Tunç, şu ana kadar 163 adliyede adli görüşme odasının bulunduğunun bilgisini verdi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında hakim ve savcılara verilen eğitimlere de değinen Adalet Bakanı Tunç, şöyle konuştu:

"Adalet Akademisine gelen hakim, savcı adaylarının 3 yıl süren eğitim süreci var. Bu eğitim sürecinde bu konulara ağırlık verilmesi noktasında tedbirlerimizi aldık, uygulamalarına da başladık. Hakim ve savcıların birinci sınıfa ayrılabilmesi için en az 3 kez Adalet Akademisinde eğitim görmeleri gerekiyor. Bu eğitimlerde kadına yönelik şiddettin önlenmesiyle ilgili mevzuatı ve uygulamadaki problemleri dersler kapsamına almış durumdayız. 2023 yılında görevdeki 1469 hakim ve savcı bu eğitimleri aldı. 836 hakim ve savcı adayımız da kadına yönelik şiddetle ilgili eğitimleri aldılar. 2024 yılında da 24 bin hakim ve savcımızın kadına yönelik şiddetle mücadele alanında eğitimlerini tamamlamayı hedefliyoruz."

 

Görevdeki hakim ve savcıların yüzde 38'nin kadınlardan oluştuğunu belirten Bakan Tunç, "Kürsülerde artık kadınların, adalet dağıtan kadınların daha çok görev aldıklarını memnuniyetle görüyoruz." dedi. Adalet Akademisinde eğitim alan adayların yarıdan fazlasının da kadınlardan oluştuğunu bilgisini veren Adalet Bakanı Tunç, adaletin tecellisinde kadınların gelecekte çok daha fazla katkı sağlayacaklarını düşündüklerini belirtti. Bakan Tunç, şu anda 3 bin 503 hakim ve savcı adayının olduğunu, bunun 1606'sının kadınlardan oluştuğunu söyledi.Ceza infaz kurumlarındaki personelin erkek ağırlıklı olduğunu kaydeden Bakan Tunç, erkek hükümlü sayının daha fazla olduğunu, bu yüzden de kadın infaz memurunun az olduğunu kaydetti.

 

Adliyelerde çalışan 96 bin 508 personelin de yarısının kadın olduğunu bildiren Bakan Tunç, "Biz, bunları yeterli görmüyoruz. Yasamanın önümüzdeki süreçteki tekliflerine her zaman açık olduğumuzu, kadın haklarının geliştirilmesi, genişletilmesi noktasında daha çok mesafe almamız gerektiğini düşünüyoruz. " diye konuştu.

 

Bakan Tunç'un ardından Adli Destek ve Mağdur Hakları Dairesi Başkanı Meral Gökkaya, Adalet Bakanlığının çalışmaları kapsamında milletvekillerine sunum yaptı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr