Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI TUNÇ, NURDAĞI VE İSLAHİYE'DE DEPREM SONRASI YAPILAN ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
29.07.2023

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ: BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DEPREM BÖLGESİNDEKİ 11 VİLAYETİMİZİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Birinci önceliğimiz deprem bölgesindeki 11 vilayetimizi yeniden ayağa kaldırmak, yaraları sarmak. Bunun mücadelesini Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde gerçekleştiriyoruz, gerçekleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Tunç, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde AFAD Koordinasyon Merkezi'nde yetkililerden bilgi aldı, depremzede vatandaşlarla görüştü.

Deprem konusunun hükümetin en öncelikli konusu olduğunu aktaran Bakan Tunç, deprem bölgelerinde incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, bu ziyaretlerde hukuki sorunlarla ilgili de çözüm önerilerine yönelik istişareler yaptıklarını söyledi.

DEPREMİN HEMEN ARDINDAN SORUŞTURMALAR BAŞLADI

Adalet Bakanlığınca depremlerin ardından kriz merkezi oluşturulduğunu hatırlatan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, mağduriyet yaşanmaması için yargıda dava açma ve itiraz sürelerinin durdurulduğunu dile getirdi.

Depremlerin hemen ardından soruşturmaların başlatıldığını kaydeden Tunç, bölgeye bilirkişilerin, hakim ve savcıların görevlendirildiğini söyledi.

Adalet Bakanı Tunç, 15 adliyenin depremde ağır hasar gördüğünü, 49 adliyenin ise orta ve az hasarlı olduğunu aktararak, "Bakanlık olarak bölgeye 473 milyon 819 bin lira harcama yaparak onarımları gerçekleştirdik, hizmetin kesintiye uğramamasını sağladık" dedi.

SÜRECİN HIZLANDIRILMASI NOKTASINDA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Deprem bölgesinde 131 yeni mahkemenin kurulduğunu bildiren Bakan Tunç, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesi ile yeni hakim ve savcı görevlendirilmesi yapıldığını belirtti.

Gaziantep'te yeni Bölge İdare Mahkemesi binası yapılacağı, eylül ayında da Adli Tıp Kurumu binasının ihalesinin yapılacağı bilgisini veren Bakan Tunç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Deprem ceza soruşturmaları diğer taraftan devam ediyor. Bu konuda hukuki süreci titizlikle takip ediyoruz. 11 vilayetimizde 1757 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 351 tutuklama, 642 adli kontrol, 764 diğer tedbir kararları verildi. Özellikle bilirkişi incelemeleri, teknik üniversitelere gönderilen dosyalar ve gelecek raporlar doğrultusunda da tutuklama süreçleri yeniden gözden geçirilerek süreç devam edecek. Sorumlularla ilgili en doğru kararı verecek olan bağımsız ve tarafsız yargımızdır. Özellikle ağır hasarlı binaların yıkımıyla ilgili burada tespit ettiğimiz bazı problemler var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ilk tespitlerinden sonra vatandaşlarımızın mahkemelere giderek yeniden bir tespit yaptırdığını görüyoruz. Bu tespitler arasındaki farklılıkların giderilmesi noktasında bazı hukuki düzenlemeler, mevzuat düzenlemeleri yapmamız gerekecek. Bununla ilgili özellikle idare mahkemelerinde şu anda yoğunlaşan davalar var. Yürütmeyi durdurma talepli davalar var. Bu davalar neticesinde binaların yıkımıyla ilgili süreç geciktiğinde o binaların, ağır hasarlı binaların ileride risk oluşturduğunu görüyoruz. Sürecin hızlandırılması noktasında da çalışmalarımız devam ediyor."

BİZİM BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DEPREM BÖLGESİNDEKİ 11 VİLAYETİMİZİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAK

"Deprem konusu bizim hükümetimizin en öncelikli konusu” diyen Adalet Bakanı Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kabine Toplantılarına deprem bölgesinde yapılan çalışmalar ve şehirlerin yeniden inşası konusunda bakanlardan bilgiler alarak başladığını anlattı.

Bakan Tunç, "Bizim birinci önceliğimiz deprem bölgesindeki 11 vilayetimizi yeniden ayağa kaldırmak, yaraları sarmak. Bunun mücadelesini Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde gerçekleştiriyoruz, gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr