ADALET BAKANI GÜL, SAMSUN`DA ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU
18.12.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Samsun’da Terör Suçları Bölge Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve adliyeyi ziyaret eden Bakan Gül, bir dizi etkinliğe katıldı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Gül, FETÖ ile mücadelenin titizlikle devam ettiğini kaydetti.

HAK ETTİKLERİ CEZA MAHKEMELERCE VERİLİYOR

İftira atılanlar ile gerçek suçluların birbirinden ayrılması gerektiğini, terör örgütü FETÖ davalarının hukuka uygun ve adil yapıldığını belirten Gül, "FETÖ mensupları mahkemeler karşısında adil şekilde yargılanmaktadır. Bu darbecilere hak ettikleri ceza mahkemelerce verilmektedir." ifadesini kullandı.  Anayasanın, hukukun, kanunların gereğinin yapıldığına işaret eden Bakan Gül, suçları olmayanların serbest kaldıklarını ya da beraat etiklerini kaydetti.

LEKELENMEME HAKKI GETİRİLDİ

Türkiye'de işleyen bir hukuk sistemi ile herkesin güvenliği için çalışmaya devam ettiklerini aktaran Gül, şunları söyledi:

"Bu, sap ile samanı birbirinden ayıran bir anlayış ve titizlikle yapılmaya çalışılıyor. Türkiye Cumhuriyeti, terörle mücadele ederken vatandaşla terör arasındaki ayrımı yapan bir devlettir. Bazen farklı hesaplar düşünerek, siyasi çekişmelerle iftira atan, mahkemeleri meşgul eden art niyetliler de çıkıyor. Bunun için hükümetimiz en son KHK'de lekelenmeme hakkını getirmiştir. Genel, soyut, iftira olduğu açıkça belli olan bir kişinin kapısına polis göndermeyi ortadan kaldıracak, gerçekten haklı bir taraf varsa savcılık kişiyi şüpheli yapacak, somut delil sonrasında soruşturma açılacak. Bunu dile getiren yine AK Parti hükümetidir. OHAL var diye hukukun, anayasanın dışına asla çıkmıyoruz. OHAL de Anayasa'nın tanıdığı meşru bir yoldur. FETÖ ile mücadeleyi sulandırmak isteyenlere fırsat vermemek lazım. İbadet niyetiyle yapanlarla ihanet niyeti ile yapanları birbirinden ayırmak lazım. Burada haksız yere, iftira ile ya da ihmalle, ne olmuşsa bu konuyla ilgili her türlü mücadeleyi vererek, vatandaş ile terörist arasındaki ayrımı yapma noktasında elimizden gelen her şey titizlikle yapılıyor."

ANA MUHALEFETİN İKTİDARA ALTERNATİF OLABİLECEK VİZYONU YOK

AK Parti hükümetlerinin Türkiye'yi son 15 yılda üç kat büyüttüğünü kaydeden Adalet Bakanı Gül, millete hizmet yolunda çok büyük reformlar yaptıklarını, AK Parti'nin kendisiyle yarışan bir parti olduğunu anlattı. Bakan Gül, "Muhalefet dediğiniz iktidara alternatif partilerdir ama iktidara alternatif olabilecek, talip olabilecek hiçbir vizyonları yok. Çünkü ana muhalefete bakıyorsunuz. Milletin değerleriyle, Türkiye Cumhuriyeti ile adeta kavga eden, manda anlayışıyla siyaset yapan bir anlayışı görüyorsunuz. Bu manda siyaseti, mandacılık hevesi 1920'lerde kaldı. O zamanlarda da bu hevesi yapanlar vardı. 'Biz yönetemiyoruz, başkası yönetsin' anlayışı vardı." dedi. 

TÜRKİYE EGEMEN BİR HUKUK DEVLETİDİR

Dışarıdan ve farklı yerlerden medet umarak, siyaset yapmanın beyhude bir çaba olduğunu belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk milletinden, Türk vatandaşlarından oy alacaksınız. Burada yapamadığınız iktidara geliş yürüyüşünü, gerçekleştiremediğiniz iktidar arzunuzu başka uzak mecralarda, birtakım kumpas davalarına belgeler taşıyarak sizlere ekmek çıkmaz. Milletimiz olan biten her şeyi görüyor. AK Parti, kim olursa olsun, 'Kızım Fatma bile olsa ben yanlışın karşısında olurum' anlayışı ile siyaset yapan bir partidir. Kim yanlış yaparsa yapsın, Türkiye egemen bir hukuk devletidir. Türkiye'de yargılanır. Varsa kanunlara aykırı bir davranışı cezalandırılır. Bunların zihniyeti başka. Bunlar suçlunun peşinde değil. Türkiye'yi cezalandırmak, ekonomisiyle, siyasetiyle bağımsızlığını, ayakta durma mücadelesini baltalayarak... 'Acaba buradan ekmek çıkar mı? Türkiye zayıflar da buradan bize iktidar çıkar mı?' çabaları boş çabalardır. Burada bir yanlış yapılmışsa yargılayacak makam da Türkiye'dir."

          

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr