Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI GÜL, HAKİM SAVCI ADAYLARIYLA ‘REİS BEY’İ İZLEDİ
05.01.2022

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  26. Dönem Adli Yargı Hakim-Savcı adaylarıyla şair-yazar Necip Fazıl Kısakürek’in ünlü tiyatro eseri ‘Reis Bey’ adlı oyunu izledi.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Büyük Sahnesi’nde, bir genci haksız yere idam ettiren ağır ceza hakiminin yaşadığı vicdan azabını anlatan ‘Reis Bey’ oyununu Adalet Bakanı Gül, hakim savcı adaylarıyla birlikte izledi. Perde arasında hakim savcı adaylarıyla sohbet eden Bakan Gül, oyunun ardından Necip Fazıl Kısakürek’i andı. Kısakürek’in eserleriyle Türk edebiyatına ve insanların gönül dünyasına önemli izler nakşettiğini vurgulayan Bakan Gül, “Reis Bey de üstad Necip Fazıl Kısakürek’in önemli eserlerinden birisi. Adaletin merhametle iç içe geçtiğini hatırlatıyor. Adalet, merhamet birbirinden ayırt edilemez çok ulvi ve kutsal değerler. Adalet yeri göğü ayakta tutan temel değer” dedi.


 

LEKELENMEME HAKKI GİBİ EVRENSEL DEĞERLER HATIRLATILIYOR

Bakan Gül, kişilerin vazgeçilmez ve devredilmez haklarından olan masumiyet karinesinin korunması ve bu amaçla hayata geçirilen Lekelenmeme Hakkı’nın uygulamadaki önemine değinerek, oyunda da bu yönde mesajların yer aldığını vurguladı.

Ön yargıların insana yanlış kararlar verdirebileceğini belirten Bakan Gül, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkesin suçsuz olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti. Bakan Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oyunda, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkesin suçsuz olacağı, lekelenmeme hakkı gibi evrensel ve insanlığın çok önemli ortak değerleri hatırlatılıyor. Yeryüzü adaletle ayakta duruyor ve oyunda da söylendiği gibi ‘Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz’. Reis beye bir kişinin söylediği bu söz, asla unutulacak bir söz değil.”

DAHA DA İYİ BİR DÜNYAYA HEP BERABER İNŞALLAH ULAŞACAĞIZ

Adalet ve merhametin birbirini tamamladığını belirten Bakan Gül, bu değerlere sadece duruşma salonlarında değil, tüm dünyada, her alanda insanlığın ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Bakan Gül, hakim savcı adaylarıyla oyun izlemekten büyük zevk duyduğunu belirterek, “Daha da iyi bir dünyaya hep beraber inşallah ulaşacağız. Bugün hakim-savcı adayı arkadaşlarımızla oyunu izlemekten mutluluk duydum. Adalet ve merhametin tecelli ettiği, edeceği bir dünyayı değerli arkadaşlarımız hep birlikte kuracaklar. Biz buna inanıyoruz, güveniyoruz. Necip Fazıl’a rahmetle anıyorum. Adaletin merhametin her alanda her zaman egemen olduğu bir dünya için dua ediyor ve çabalıyoruz” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı ve Özer Tunca'nın yönettiği ‘Reis Bey’ tiyatrosunun oyuncuları arasında, Osman Nuri Ercan, Cihan Korkmaz, Zafer Güllü, Alya Alevok, Seat Keçeci ve Şemsettin Zırhlı gibi isimler yer aldı.

Oyunun ardından Adalet Bakanı Gül, yönetmen ve oyunculara çiçek takdim etti.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr