ADALET BAKANI GÜL, HABERTÜRK CANLI YAYINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
24.10.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Habertürk Televizyonu canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül, Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'in sorularını yanıtladı.

FETÖ İLE ETKİN MÜCADELE ETKİN ŞEKİLDE SÜRÜYOR

FETÖ ile mücadelenin kararlı ve etkin şekilde devam ettiğini vurgulayan Bakan Gül, “15 Temmuz darbe girişiminden beri bütün kurumlar FETÖ'yle etkin bir mücadele sürdürüyor. Bu konudaki temel yaklaşım bu terör örgütüyle bütün unsularıyla mücadeleyi kesintisiz sürdürmeye kararlıyız. Hem yargı hem diğer kurumların yaklaşımı burada asla rehavete kapılmama yönündedir. Birçok sokak hadisesi, terör hadisesinin arkasında bu örgütün olduğu açık. Mücadelemizin çok kararlı bir şekilde olması lazım. Kripto olan bir şeyde hepsi deşifre oldu gibi yaklaşım olmaz. Çok önemli deşifreler oldu ama bir kişi bile olsa teftişler devam etmelidir” dedi.

İADELER KONUSUNDA HUKUĞUN YERİNE GELMESİNİ BEKLİYORUZ

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve diğer FETÖcülerin iade edilmesi konusuna ABD yetkili makamlarına gerekli evrakların gönderildiğini ve süreci takip ettiklerini vurgulayan Bakan Gül, şöyle konuştu:

“Bizim istediğimiz gibi neticelenmiş değil. Türk yargısının talebinin karşılanması konusunda beklentilerimizi ifade ediyoruz. Dosyalarımızın yargı mercilerine intikal ettirilerek gereğinin yapılmasını istiyoruz. ABD'nin yapması gereken adımları bekliyoruz, sonuna kadar takipçisi olacağız. Biz sonuna kadar takipçisi olacağız. Hukukun yerine gelmesini bekliyoruz. Her türlü çabamızı sürdürüyoruz. Sunduğumuz deliller çerçevesinde ABD'den olumlu bir netice bekliyoruz.”

İDEAL ADALET, CEZA ADALETİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ

Cezaevlerini boşaltalım şeklinde bir düşüncenin yanlış olduğunu vurgulayan Adalet Bakanı Gül, toplumda oluşturulacak cezasızlık algısının devlete güveni ortadan kaldıracağını söyledi. Bakan Gül, MHP’nin af teklifiyle ilgili soruya da “Bizim yapmış olduğumuz çalışma ceza adaletini sağlamak adına, alınan kararlar uygulamalar ne yöndedir? İdeal adalet, ceza adaleti üzerine çalışıyoruz. Hırsızlık yapıp ne de olsa çıkacağım diyorsa ve çıkıyorsa da, buna benzer. Çalışmalar tamamlanınca açıklama yapmak doğru olur. Toplumda yanına kar kalıyor gibi bunları değerlendirdikten sonra kamuoyuyla paylaşılacak. Toplumun hassasiyetlerine göre düzenlemeler yapılacaktır.” dedi.

HAYVANLAR İNSANALAR EMANET EDİLMİŞ VARLIKLARDIR

Bakan Gül, hayvan hakları konusundaki soruya da şu şekilde yanıt verdi:

“Sahipli hayvanlara zarar verilirse dava olabiliyordu. Sahipsiz hayvanlar bir değer değil mi? Biz bu ayrımı kaldırdık. TCK'da bir suç oluşturacak bir düzenleme hazırladık. İdari cezaları artırıcı bir takım düzenlemeler yapıldı. Hayvanlara eziyet gösterenlere hapis cezası gelecek. Orman Bakanlığı da uygulayıcısı. Petshoplar var, diğerleri var. Düzenlemeler yapıldı, yakın zamanda Meclis'te gündeme gelip yasalaşacağına inanıyoruz. Hayvanlar insanlara emanet edilmiş varlıklardır.”

Bakan Gül ayrıca, kadrolarının ileri hizmete geçirilmesi için yürütülen çalışmalarla ilgili de şu açıklamada bulundu:

“Adliyelerde dosyaların yükünü mübaşirlerin çektiğini bilen bir kişiyim. Haklı talepleri. Maliye Bakanlığı ile mutabık kaldık. Sonra seçimle birlikte Meclis tatile girdi. Kanun teklifi artık milletvekillerine geçti. Ben bu konunun da mübaşir arkadaşların hak ettiğini düşünüyorum. Biz de hatırlatmamızı yapacağız.”

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr