ADALET BAKANI GÜL, DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLERİYLE BULUŞTU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, denetimli serbestlik müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Gül, denetimli serbestlik uygulamasının 2005 yılında hayata geçtiğini belirterek, sistemin kurulduğu günden bu yana başarılı bir şekilde uygulandığına dikkat çekti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, personel toplantıları kapsamında bu defa da denetimli serbestlik müdürleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Gül, denetimli serbestlik çalışmalarının önemine dikkat çekerek, çalışanları tebrik etti.

“DENETİMLİ SERBESTLİK 2005’TEN BERİ BAŞARIYLA UYGULANIYOR”

Gül, ceza adaleti sisteminin en önemli alanlarından birinin infaz hizmeti olduğuna dikkat çekerek, “Çağdaş bir ceza infaz sistemi, kişinin yeniden suç işlemesini önlemeyi temel alarak, infaz sürecinin insan onuruna yaraşır bir şekilde gerçekleştirilmesini hedefler. İnfazın asıl gayesi o kişiye devlete emanet edildiği dönemde topluma faydalı olma bilincini kazandırmaktır.” dedi. Denetimli serbestlik uygulamasının ceza adalet sisteminde 2005’ten beri başarılı bir şekilde uygulandığını hatırlatan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu süreçte yükümlülerin cezalarının toplum içinde infaz edilmesinde, eğitim ve iyileştirme çalışmalarıyla yükümlülerin topluma uyum sağlanmasında çok önemli görevler üstlendiniz. Çalışmalarınızın, doğrudan topluma yansıyacak olması denetimli serbestlik faaliyetlerini daha da özel ve önemli kılmaktadır.”

1 MİLYON 790 BİN 321 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Denetimli serbestlik sisteminin temelini kamu hizmeti cezalarının infazı çalışmaları oluşturduğunu belirten Gül, “Bu kapsamda bugüne kadar 955 bin hükümlüyle, birçok kamu kurumuna, ihtiyaç sahibi kesimlere anlamlı hizmetler sağlanmıştır. Park, bahçe düzenlemeleri, cadde-sokak temizliği, kütüphane ve arşiv çalışmaları ile okul, huzurevi gibi kurumlarda boya, tamirat, tadilat, temizlik hizmetleri yerine getirilmiştir. Özellikle; ağaç dikimi ve bakımı faaliyetleri, hatıra ormanlarının oluşturulması, kamu hizmeti cezalarının infazında dikkati çeken anlamlı bir mesai olarak ortaya çıkmıştır.  2017 yılında başlattığımız bir uygulama ile kamu hizmeti cezaları kapsamında bugüne kadar 1 milyon 790 bin 321 fidanın toprakla buluşması sağlanmıştır.” açıklamasında bulundu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr