ADALET BAKANI GÜL’DEN BM’DE TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE VURGUSU
07.03.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Birleşmiş Milletler (BM) 14. Suçun Önlenmesi ve Ceza Adaleti Kongresi’nde, terörizmle tüm ulusların ortak mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bazı devletlerin suçluları adeta himaye eden tutumları uluslararası hukuka aykırıdır. Bu tutum ancak çifte standartla açıklanabilir” dedi.

Bakan Gül, Japonya'nın Kyoto şehrinde çevrim içi düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 14. Suçun Önlenmesi ve Ceza Adaleti Kongresi'ne video mesaj gönderdi. Bakan Gül, Kongrede bugün yayınlanan mesajında dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının öğrettiği hususlardan birinin de, adaletin kesintisiz işleyişinin önemi olduğunu söyledi.

Son  bir  yılda  pek  çok  sosyal  ve  ekonomik  faaliyetin zorunlu  olarak kısıtlandığını veya ertelendiğini anımsatan Bakan Gül, ancak adalete erişimin küresel ölçekteki kamusal kriz dönemlerinde bile durdurulamayacağının herkesçe anlaşıldığını belirtti.

ADALETE ERİŞİM TEMEL GÜVENCEDİR

Adalet Bakanı Gül, insanlık için temel unsur ve temel hedefin küresel adaletin gerçekleşmesi olduğunu kaydederek, “Adalete erişim her insanın hakkı ve bütün hakların temel güvencesidir” dedi.

En ağır koşullarda bile adaletin temini, geliştirilmesi ve korunması gerektiğini vurgulayan Bakan Gül, şunları kaydetti:

“Salgının başında kapsamlı stratejimizi ve eylem planımızı bu hassasiyetle oluşturduk. Bu süreçte adalet hizmetlerinde dijital dönüşümü, salgından yıllar önce başlatmış olmanın ülke olarak büyük yararını gördük. Ulusal Yargı Ağı Projesiyle, E-Devlet uygulamalarıyla çok önemli hizmetler ortaya koyduk. Temel muhakeme güvencelerini de gözeterek, sisteme kazandırmış olduğumuz e-duruşma gibi yenilikçi adımlar atmaya devam ediyoruz. Anlam ve önemi salgınla birlikte bir kat daha artan bu dönüşüm, reform çalışmalarımızda yol haritamız olan Yargı Reformu Strateji belgesinin kayda değer hedefleri arasında yer alıyor. Geniş ve çok yönlü bir istişare sürecinin ürünü olan Strateji Belgemiz 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmıştı.”

ADALETE ERİŞİM REFORM STRATEJİSİNİN ODAĞINDA

Yargının bağımsızlığının güçlendirilmesine, adil ve etkin işleyişinin sağlanmasına ve toplumun güveninin kazanılmasına özel önem verdiklerini belirten Bakan Gül, adalete erişimin kolaylaştırılmasının reform stratejisinin odağında olduğunu söyledi.

Bakan Gül, temel hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması ve geliştirilmesi amacıyla hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nın da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandığını hatırlattı.

TERÖRİZMLE ORTAK MÜCADELE

Adalet Bakanı Gül, hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması iradesinde bahsedilirken, hak ve özgürlükler karşısındaki büyük ve ortak tehdidin de terörizm olduğuna dikkat çekti. Hak ve özgürlük karşısındaki bu tehdidin giderek daha çok ülkeyi hedef almaya başladığını vurgulayan Gül, “Bu tehdidin ortadan kaldırılmasındaki yol, uluslararası toplumun samimi işbirliğini zorunlu kılan terörizmle ortak mücadeledir” dedi.

Türkiye’nin terörden geçmişte çok çektiğini vurgulayan Bakan Gül, şöyle devam etti:

“Türkiye terörün her türüne karşı din, dil, ırk gözetmeksizin ayrım yapmadan kararlı bir mücadele içindedir. Bu mücadelesini özünde bir hak ve özgürlük mücadelesi olarak görmektedir. Ülkemizde 15 Temmuz 2016’da demokrasiyi yıkmaya, hak ve özgürlüklere dayalı anayasal düzenimizi ortadan kaldırmaya yeltenen suçluların bir kısmı, bugün bazı devletlerde mülteci muamelesi görmektedir. Irak’ın kuzeyindeki terör kampında yine masum insanlarımızı şehit eden bir diğer terör örgütü, cezasızlık güvencesiyle rahatça hareket ettiği ülkelerde, gelecek kanlı eylemleri için para ve eleman devşirmeye devam etmektedir. Bazı devletlerin suçluları adeta himaye eden bu tutumları uluslararası hukuka aykırıdır. Bu tutum ancak çifte standartla açıklanabilir. Burada sadece siyasi veya hukuki bir sorun bulunmuyor. Aynı zamanda ahlaki bir sorunla da karşı karşıyayız.”

Adalet Bakanı Gül, toplumlar için adalet, güvenlik ve barışı sağlamanın yerel bir hedef olmaktan çıktığını söyleyerek “İmkan ve fırsatlar kadar, sorun ve tehditlerin de küreselleştiği bir dünyada, geçmişte hiç olmadığı kadar birbirimize bağımlıyız” dedi.

Bakan Gül, başta terör olmak üzere sınır aşan bütün suçlarla mücadelede ortak bir anlayış ve samimi bir işbirliği noktasında buluşulması gerektiğine vurgu yaptı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr