ADALET BAKANI GÜL CNN TÜRK`TE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
30.12.2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına konuk olarak, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

GÜVEN VEREN ADALET ÖNGÖRÜLEBİLİR

Yeni yılda birçok alanda olduğu gibi yargı anlamında da yeni uygulamaların başlayacağını belirten Adalet Bakanı Gül, güven veren adalet olgusunu çok önemsediklerini kaydetti. Bakan Gül, "2019 yılının hem hukuk devletinin daha da gelişmesi hem de demokratikleşme konusundaki engelleri aşacağımız bir yıl olmasını diliyoruz. Bu konuda hükümetimizin de yoğun çalışmaları var. FETÖ'nün bu yargıya verdiği zararları da atlamamak lazım. Güven veren adalet öngörülebilir" dedi.

2019'DA İNŞALLAH AMERİKA İADE TALEBİMİZİ YERİNE GETİRECEKTİR

FETÖ mensuplarının iade talepleriyle ilgili önümüzdeki günlerde Amerika'dan bir heyetin Türkiye'ye geleceğini belirten Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "15 Temmuz öncesi ve sonrası iade talepleri iletildi. Bize başvurumuzun reddedildiği yönünde herhangi bir yazı gelmedi. Biz FETÖ ile ilgili elde ettiğimiz delilleri Amerika’ya gönderiyoruz. Konuyla alakalı Amerika’da da açılmış bir idari soruşturma var. Onlar da incelemelerde bulunuyorlar ve önümüzdeki ay Türkiye'ye Amerika’dan savcılar gelecek. Kendileriyle adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız olacak. Biz umuyor ve inanıyoruz ki Amerika hukuk devleti olmanın gereğini yerine getirecek ve bu terör örgütünün elebaşını bize iade edecek. İnşallah 2019’da Amerika bu talebimizi yerine getirecektir. Olması gereken de budur. “ diye konuştu.

Adalet Bakanı Gül ayrıca, "Bu örgütle ilgisi olan herkesi tasfiye ettik. Bu örgüt, kripto bir örgüt. Örgütün bu özelliği nedeniyle biz herkesi temizledik diye bir rehavete kapılamayız" dedi.

HAKİM-SAVCI YARDIMCILIĞI SİSTEMİ GELİYOR

2019'da yaygınlaştıracak olan e-tebligat uygulamasını vatandaşların da talep edebileceğini anlatan Bakan Gül, hukuk eğitimi konusundaki soruyu ise kalitenin yükselmesi, niteliğinin arttırılması için fakülte sayının azaltılması gerektiğini söyledi.

Türk hukuk sisteminde şu anda bulunmayan hakim - savcı yardımcılığı uygulamasının da sisteme dahil edilmesi çalışmalarının yapılığını anlatan Bakan Gül, şöyle konuştu:

"Hakim-savcı yardımcılığı sistemi gelecek. Türk hukukuna ilk kez dahil edilecek olan bir sistem. Biz şunu getiriyoruz; fakülteden mezun olan adaylar belli bir dönem hakim/savcı nezaretinde yapılan işlemleri izleyecek. 'Nasıl karar verilir, nasıl işlem yapılır' bunu görecek. Kürsünün bir yanında durarak hakim/savcı nezaretinde yapılan işlemleri görerek pratik yapacak. Sonrasında bir sınava tabi tutulacak. Geçerse cüppeyi giyip kürsüye hakim olarak çıkabilecek. Kazanamazsa hakim yardımcısı olarak devam edecek."

TÜRKİYE'NİN KARARLI TUTUMUYLA HERKES GERÇEĞİ GÖRDÜ

Bakan Gül Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruya da şöyle yanıt verdi:

"Türkiye bu süreci başından itibaren büyük bir titizlikle takip etti ve takibini sürdürdü. Bu konuda Cumhurbaşkanımız her platformda, diplomatik alanlarda bu konuyu gündeme getirdi. Tüm delilleriyle, gerçekleriyle olayın ne olduğunu söyledi. Öyle oldu ki üstü örtülecek, 'Allah bilir kimin üzerine fatura edilecek bu mesele' konusunda ne olduğu Suud taraflarınca da artık inkar edilmeden Türkiye'nin bu kararlı tutumuyla, başarılı süreciyle herkes olayın ne olduğunu yavaş yavaş anladı"

Vatandaşlara iyi yıl dileklerinde de bulunan Adalet Bakanı Gül, mübaşirlerin talebini de yakından takip ettiklerini kaydetti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr