ADALET BAKANI GÜL, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ
22.10.2017

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ankara Hakimevi’nde düzenlenen programda yargı muhabirleriyle bir araya geldi. Toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Gül, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bakan Gül'ün konuşmasından satırbaşları şöyle:

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ

FETÖ elebaşı Gülen’in iadesini engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmadığını söyleyen Bakan Gül, her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşulların tamamlandığını dile getirmiştir. FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu sayılarının sorulması üzerine Bakan Gül, 49 bin 697 kişinin tutuklu bulunduğunu, darbe yargılamaları dâhilinde,  5 bin 230 tutuklu olduğunu, darbe yargılamalarındaki kovuşturma dosya sayısının 351'e ulaştığını ifade etmiştir.
FETÖ'den 8 bin 997 şüpheli hakkında yakalama kararı verildiğini aktaran Gül, 5 bin 911 kişiyle ilgili de takipsizlik kararının bulunduğunu kaydetmiştir. Hâkim ve savcıların büyük fedakârlıkla çalıştığını vurgulayan Bakan Gül, darbe yargılamalarında bin 461 kişinin tahliye edildiğini,  Fiili darbe yargılamalarında 85 kişinin beraat ettiğini,  707 kişinin de FETÖ yargılamalarından beraat ettiğini dile getirmiştir. 

ÖKSÜZ’LE İLGİLİ SOMUT BİR TALEPTE BULUNACAĞIZ

 Bakan Gül, "FETÖ’nün ‘’ Hava Kuvvetleri İmamı’’ Adil Öksüz’ün, Almanya’da bulunduğuna dair iddialar üzerinde çalıştıkları ve bununla ilgili somut bir talepte bulunacaklarını ifade etti. Almanya’dan terörle ilgili işbirliği ve olumlu bir destek göremediklerini sözlerine ekledi.

AVRUPA KONSEYİ PARLEMENTER MECLİSİ YARGIÇLAR VE SAVCILAR BİRLİĞİ’NDEN TUTUKLU, YARSAV ESKİ BAŞKANI MURAT ARSLAN’A ÖDÜL

FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklanan eski YARSAV Başkanı Murat Arslan'a, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yargıçlar ve Savcılar Birliği tarafından Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü verildiğinin anımsatılması üzerine Gül, "Genel olarak söylüyorum, bazıları Türkiye’de kendi taşeron örgütlerine yaptıramadığı şeyleri, vekalet savaşını asalete çevirme anlamında Türkiye’ye yönelik düşmanlığını ya da tehdidini sürdürmek istiyor. Dolayısıyla bunlar ödül verdikleri kişiyle ilgili bunun bir örgütün elemanı olduğunu bilmeyecek durumda değiller. Nitekim o kişi, ödül almadan birkaç gün önce ödül grubuna teşekkür yazıyor, ödül alacağını da biliyor." ifadelerini kullandı.

"TELEFON DOKUNULMAZLIĞI"

Tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un telefonunun ABD tarafından istenilmesi üzerine, böyle bir yazının savcılık makamına geldiğini, gelen yazıda Tutuklu Metin Topuz’un telefonun dokunulmazlığı ifadesinin yer aldığını dile getiren Bakan Gül, ‘’Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum. ‘’ dedi.

AİLE ARABULUCULUĞU

Konunun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının iş birliğiyle değerlendirildiğini söyleyen Bakan Gül, Sanki 'Nikâh kıyanlar arabulucu da olabilecek' şekline çevriliyor, böyle bir şey yok." ifadesini kullandı. Konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, benzer uygulamaların incelendiğini bildiren Gül, henüz somutlaşan bir durum olmadığını belirtti.

    

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr