ADALET BAKANI GÜL, AGİT PA BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYETLE GÖRÜŞTÜ
10.11.2021

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) Başkanı Margareta Cederfelt ve beraberindeki heyeti Bakanlıkta ağırladı.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen AGİT PA Başkanı Margareta Cederfelt ve beraberindeki heyet Adalet Bakanı Gül’ü ziyaret etti. Ziyarette terör, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, ırkçılık gibi ulusal ve uluslararası öneme sahip konularda görüş alış verişinde bulunuldu.

Bakan Gül, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görevi yeni devralan Başkan Margareta Cederfelt’e başarılar diledi. Türkiye’nin, siyasi, ekonomik, askeri, çevre ve ekonomi konularında aktif ve yapıcı bir tutum sergilediğini, insan ticareti ve terörizmle mücadele ile sınır güvenliği konusunda AGİT’e önemli katkılarda bulunduğunu kaydeden Bakan Gül, “Hukukun üstünlüğünün güçlenmesi adına çok önemli çalışmalar, reformlar yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Türkiye’de toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek hazırlamış olduğumuz Yargı Reformu Strateji Belgemiz var. Özellikle bu konuda, terör örgütleri arasında seçicilik yapmadan, terörün dininin, ırkının olmadığı inancıyla tüm terör oluşumlarına ve örgütlerine karşı mücadele edilmesinin, demokrasinin ve tüm ülkelerin ortak sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmaksızın, uluslararası işbirliği içerisinde mücadele yapılması, başarıya ulaştırır. Bu konuda ülkemizin, terörle mücadelesinde üye ülkelerle her türlü tecrübe ve bilgi paylaşımına, işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Adalet Bakan Gül ayrıca son yıllarda Avrupa’da yoğun şekilde görülen yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığı gibi nefret söylemlerinin kaygı verici düzeyde olduğu belirterek, bu tutumun Avrupa’nın kendi değerleriyle örtüşmediğini ifade etti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr