Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI BOZDAĞ, BARTIN ADLİYESİ YENİ HİZMET BİNASI AÇILIŞINA KATILDI
23.08.2022

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kira alacaklarından kat mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha kısa sürede daha az masrafla çözüme kavuşacaktır.” dedi.

Bakan Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı Yeni Hizmet Binası’nın Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını da hukuka kazandırma konusunda ciddi adımlar attıklarını belirtti.

Bir yandan uzlaştırmacılığı, hukuk sistemine kazandırırken öte yandan tahkimle ilgili adımları atarkan bir yandan da hukuk uyuşmazlıklarında arabulucuk konusunu Türkiye’nin gündemine getirdiklerini dile getiren Bozdağ, “İşler mahkemeye düşmeden önce vatandaşlarımızın medeniyet ve kültürümüze daha uygun olan arabuluculuk müessesesi yoluyla meselelerini çözmesi daha kısa zamanda daha az masrafla istediği neticeyi alması son derece büyük kıymettedir.” ifadesini kullandı.

“KOMŞULUK HUKUKUNDAN DOĞAN İHTİLAFLARI ARABULUCULUĞUN KONUSU HALİNE GETİRİYORUZ”

Bakan Bozdağ, ilk defa iş davalarında dava şartı olarak zorunlu arabulucuğu getirdiklerini aktaran Bozdağ, şöyle devam etti:

“Bir görelim dedik nasıl işliyor? Zaman içerisinde işleyişin çok yararlı olduğunu görünce ticari uyuşmazlıkları kapsama aldık. Daha sonra 2020 yılında kapsamı biraz daha genişlettik. Tüketici uyuşmazlıklarını da arabuluculuğun kapsamına alan adımlar attık. 2013 Kasım ayından bu yana esasında baktığınızda 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’u arabuluculukta sulhle anlaşmayla neticelendi. Bu ne demek? Bu kadar dosyanın yüzde 69’u yargının üzerinden alındı, yargıya yük olarak gelmedi demek. Daha az masraf demek, ihtilafı büyütmeden küçülterek çözmek demek, aradaki meseleyi daha iyi hale getirerek insanlarımızı mutlu etmek demektir. Biz bu nedenle yeni dönemde de arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi konusunda ciddi adımlar atma kararındayız. Uygulama güzel, sonuçlar vatandaşımızı mutlu ediyor daha az zamanda daha az masrafla ihtilafları büyümeden daha kaynağında çözen bu uygulamayı genişletmekte kararlıyız.

Bu çerçevede, Bakanlığımızın şu anda hazırladığı çalışmalar çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilgili ihtilaflar, Toplu Konut Kanunu’ndan doğan ihtilaflar, Kat Mülkiyeti Kanunu’ndan doğan ihtilaflar daha doğrusu ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.Bundan sonra kira alacaklarından kat mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha kısa sürede daha az masrafla eminim ki çözüme kavuşacaktır.”

Komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini arzu ettiklerini belirten Bakan Bozdağ, “Esasında bu 3 alanı baktığınızda ikisi doğrudan komşuluk hukukuyla alakalı konu diğer biri de kiracı, ev sahibi onların çoğu da komşu olabiliyor. Dolayısıyla biz kiracılarla ev sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları onları mahkeme kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan arabulucu marifetiyle daha erken bir süre içerisinde sorunlarını çözme konusunda yeni bir alternatif çözüm yolunu bunlar için önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığında bu hazırlıklarımızı, taslak çalışmalarımızı AK Parti Grubuna aktaracağız. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

“ARABULUCUK SINAVI İLANI BUGÜN YA DA YARIN YAYINLANACAK”

Bakan Bozdağ, arabulucuk sınavıyla ilgili beklentilerin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Pek çok avukatımız, ‘Sınav ne zaman yapılacak?’ diye Bakanlığa da soruyorlar. Şimdi bununla ilgili de buradan bir açıklama yapmakta fayda görüyorum. Arabuluculuk sınavı ilanı muhtemelen bugün ya da yarın Adalet Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda. 70 ve üzerinde başarı elde eden sınava giren herkes arabuluculuk olma hakkını elde etmiş olacak. Tabii arabulucu olmak için eğitimi tamamlama ve sertifika alma zorunluluğu da var. Şimdiden sınava gireceklere hayırlı olmasını cenabı Allah'tan temenni ediyorum ve şimdiden hazırlansınlar.”

Adalet Bakanı Bozdağ, konuşmasının sonunda, Bartın Adalet Sarayı’nın hizmete alınmasında, yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, Bartın Adalet Sarayı’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr