Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ ABD'YE GİTTİ
25.10.2016

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:
 

ABD ADALET BAKANI İLE FETÖ ELEBAŞI FETULLAH GÜLEN'İN İADESİ GÖRÜŞÜLECEK

Mevkidaşım Sayın Loretta Lynch hanımefendiyle birebir bu konuyu görüşme imkânımız olacak. Türkiye’nin hassasiyetlerini birinci elden ABD’nin en üst düzeydeki muhatabına aktarma fırsatı bulacağız bekleyeceğiz gelinen noktayı değerlendireceğiz aramızda ki iade anlaşması çerçevesinde karşılıklı yükümlülüklerimizin altını bir kez daha çizmiş olacağız. Dosyadaki delil durumu bize göre terörist Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi için gerekli olandan daha fazlası var şu anda. Dosyada bugüne kadar hem Türkiye’den istenen iadeler veya geçici tutuklama talepleri sadece ABD’nin değil başka ülkelerin Türkiye’den istedikleriyle mukayese ettiğimizde de dosyaların sıhhati açısından baktığımızda da en dolu dosya Fetullah Gülen’in geçici tutuklanma talebini içeren iade dosyalarıdır, altı dolu dosyalardır. İadesi için aramızdaki sözleşmenin ön gördüğü şartları fazlasıyla taşımaktadır. Biz bunları muhatabımızla da konuşacağız, Türkiye’nin beklentilerini hassasiyetini ve bu konunda Türkiye için ne kadar önemli olduğunun da altını çizeceğiz.
 

ABD İÇİN USAME BİN LADİN NE İFADE EDİYORSA, TÜRKİYE DEVLETİ İÇİNDE FETULLAH GÜLEN O ANLAMI İFADE EDİYOR

Bu çok net bir konudur. Türkiye’de bu kadar büyük suçlara karışmış en son 241 vatandaşımızın ölümüne verdiği talimatlarla yol açmış 2194 vatandaşımızın yaralanmasına neden olmuş birisi ABD’de Pensilvanya da yaşıyor ve oradan terör örgütü yönetmeye hala devem ediyor. Türkiye olarak bir terör örgütünün dost ve müttefik ABD’de yaşayan biri tarafından her hangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın yönetmeye hala devam ediyor olması Türkiye’de mümkün değildir. Bununda altını bir kez daha çizeceğimizi buradan ifade etmek isterim. Umarım ki faydalı bir ziyaret olur. ABD’nin adalet bakanlığı bu konuda Türkiye ile yakın çalışma iradesini daha önce ortaya koydu, bize uzmanlar gönderdiler bizde bundan sonra karşılıklı ve yakın çalışmayı sürdüreceğiz. Umarız ki bu konuda Türkiye’nin beklentilerine ve aramızda ki anlaşmanın gereklerine uygun bir karar verilir.
 

FETULLAH GÜLEN’İN BAŞKA BİR ÜLKEYE KAÇMA İHTİMALİ

Kaçma ihtimaline karşı biz geçici tutuklanmasını talep edeceğiz. Hem terör örgütünü sevk ve idare edememesi hemde başka bir ülkeye ABD’nin iade etme ihtimaline binaen endişeye kapılıp kaçmaması için geçici tutuklanmasını talep ettik bu son derece önemli. Hukuken aramızda ki anlaşma gereği bir tedbir, bunun yerine getirilmesini biz ABD’li makamlardan talep ettik ve bu talebimizi yenileyeceğiz.
 

GÖRÜŞMELER SONUCUNDAN ANLAŞMADA DEĞİŞİKLİK OLABİLİRMİ

Anlaşmada değişiklik yok, anlaşmalar gayet net ve açık tarafların yükümlülükleri gayet açık, anlaşmanın yenilenmesine değilde, anlaşmanın gereklerinin taraflarca amasız fakatsız yerine getirilmesine ihtiyaç açık.
 

OLUMSUZ BİR CEVAP ALINIRSA

ABD’de Fetullah Gülenin yaşıyor olması, Türk halkının ABD’ye bakışını çok olumsuz etkiliyor. Yani iade sürecinin uzaması geçici tutuklama talebinin yerine getirilmemesi ve iade ilişkin dokuzuncu maddenin ikinci fıkrasının uygulanmaması Türkiye’dede, Türk halkında da büyük bir rahatsızlık meydana getiriyor. Bunun bu şekliyle devam etmesi iade edilmemesi veya iade sürecinin zamana yayılması Türkiye ABD arasındaki ilişkileri elbette olumsuz etkileyecektir. Bizim dileğimiz Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bir terörist yüzünden olumsuz bir noktaya gelmemesidir. Beklentimizde aramızda ki dost ve müttefiklik ve anlaşmalar gereği Türkiye aleyhine faaliyet gösteren bu terör örgütü liderinin Türkiye’ye iadesidir. Beklentimizi birdaha söyleyeceğiz

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr