ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL, BM GENEL KURUL KARARINI DEĞERLENDİRDİ
22.12.2017

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda Kudüs tasarısının kabul edilmesine ilişkin, "BM Genel Kurulu’nda alınan sonuç insanlık ve barış adına umut verici” dedi.

Kararın önemli ve memnuniyet verici olduğunu ifade eden Gül, Trump'ın, hukuka, dünya barışına, bütün inançlara, değerlere aykırı şekilde ortaya koyduğu tavra karşı insanlığın duyarlı bir ses yükselttiğini belirtti.

“BEN GÜÇLÜYÜM, HER İSTEĞİMİ YAPARIM” ANLAYIŞI DOĞRU DEĞİL

Cumhurbaşkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla konunun dünya gündemine geldiğini anlatan Bakan Gül, Trump'ın aldığı kararın karşısında durulduğunu kaydetti. Adalet Bakanı Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin öncülüğünde, dünyadaki bütün duyarlı ülkelerin de desteğiyle insanlık, hukuk, küresel adalet ve barış adına sevindirici bir gelişme yaşandı. Umarım bu süreç, ABD'ye de 'Ben güçlüyüm, her istediğimi yaptırırım' anlayışının doğru olmadığını hatırlatır. Gerek hukuk gerekse küresel ve uluslararası diplomaside süper güç olabilirsiniz ama sizi bağlayan insan hakları, hukuk ve adalet ilkeleri vardır. Bu karar, bunun gösterilmesi bakımından da çok önemli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya beşten büyüktür." sözlerini hatırlatan Gül, BM Genel Kurulu'ndaki oylamanın bu çağrının dünyaca kabul edildiğini gösterdiğine işaret etti.

HUKUKUN DIŞINA ÇIKAN BİR DEVLETSİNİZ MESAJI VERİLDİ

Kararı, bağımsız Filistin devleti ve özgür Kudüs için önemli bir gelişme olarak nitelendiren Adalet Bakanı Gül, şunları söyledi:

"BM Genel Kurulu'nun Kudüs konusunda aldığı karar, Filistin davası için, özgürlük, bağımsızlık mücadelesi veren mazlum coğrafya için, tüm dünya insanlığı için önemli, umut verici, sevindirici gelişmedir. ABD'ye 'Hukukun dışına çıkan, tehdit yapan bir devletsiniz. Biz hukukun dışına çıkmayız, ne kadar tehdit yaparsanız yapın bizim için insanlığın ortak geleceği önemlidir' anlamında bir mesaj verilmiştir. Trump'ın, ABD yetkililerinin oylama öncesindeki tehditlerinin karşılıksız kalması, ülke temsilcilerinin tehdide pabuç bırakmaması da küresel barış ve insanlık adına sevindirici bir durumdur."

HAKLIYSAN ANCAK GÜÇLÜSÜN

"Hepinizin isimlerini sayıyoruz, biliyoruz." gibi tehditlerin, ABD'nin hukuktan, çoğulculuktan ne anladığını ortaya koyduğuna vurgu yapan Gül, tüm dünyanın, "Ben güçlüyüm, o zaman haklıyım" anlayışında olan ABD'ye, "Haklıysan ancak güçlüsün." mesajını verdiğini aktardı.

Bakan Gül, ABD'nin, Türkiye'ye zarar verme anlayışı taşıyanlara alet olmaması, hukukun yanında yer alması gerektiğini bildirdi.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr