Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

ADALET BAKAN BOZDAĞ, AĞRI’DA ÇEŞİTLİ TEMASLARDA BULUNDU
25.06.2022


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, haksız tahrik indimi konusunda mukayeseli hukukun incelendiğini, başka ülkelerin bunu nasıl uyguladığını değerlendirdiklerini, yaşanan sorunları çözecek adımları atmada kararlı olduklarını bildirdi.

Bakan Bozdağ, Ağrı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bugüne kadar büyük badireler atlattığını söyledi. Bozdağ, AK Parti iktidarlarının döneminde kadın haklarına, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda kadından yana taraf olduğunu dile getirdi.

Yapılan yasal değişikliklerle kadına, boşanmış eşe, kız kardeşe karşı işlenen cinayetlerde, töre saikiyle işlenen cinayetlerde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesinin yasaya konulduğunu anlatan Bozdağ, aile içi şiddetin resen takip edilen suçlar arasına alındığını kaydetti. Bekir Bozdağ, kadınlarla ilgili her olumlu adımı atmakta kararlı olduklarını vurguladı.

Adalet Bakanı Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

TARTIŞILMASINI ADALET BAKANINIZ OLARAK BEN İSTEDİM

"Son yaşanan tartışmalar çerçevesinde, görülen davalardan bağımsız olarak ifade etmek isterim ki haksız tahrik uygulaması konusu Türkiye'nin tartışmasına açılmıştır. Bizzat bunun tartışılmasını Adalet Bakanınız olarak ben istedim. Tasarlayarak, canavarca hisle, eziyet ederek cinayet suçu işleyenlere haksız tahrik indirimi yapılmalı mı, yapılmamalı mı? Yapılacaksa bir ölçüsü olmalı mı, olmamalı mı? Bu konuyu Türkiye'nin tartışmasına açtık. Hukukçularımızı, siyasetçilerimizi, konuya kafa yoran herkesi bu konuda fikirlerini açıklamaya davet ettim. Adalet Bakanlığı olarak mukayeseli hukuku inceliyor, dünyanın diğer ülkelerinde haksız tahrik uygulamalarının nasıl olduğunu ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeler sonucunda bu alanda yaşanan sorunları çözecek adımları atma konusunda da kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim."

Ağrı’da bir takım temaslarda bulunan Bakan Bozdağ, Ağrı'nın doğusunda yeni Adalet Sarayı inşa edileceğini açıkladı.

ŞEHİT İNFAZ KORUMA MEMURU YİĞİT'İN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Bozdağ, Ağrı'daki temasları kapsamında Bursa'da 20 Nisan'da cezaevi personelini taşıyan servis aracına düzenlenen terör saldırısında şehit olan infaz koruma memuru Cengiz Yiğit'in ailesini ziyaret etti. Hamur ilçesinde şehit Yiğit'in babası Mahmut, annesi Fatma Yiğit'le görüşen Bakan Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Yiğit'in fedakarca görev yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ileten Bozdağ, "Bütün şehitlerimizin bize emanetleri olan ailelerinin yanındayız. Tüm arkadaşlarımız seferber oldular, bundan sonra da aynı hassasiyet devam edecektir. Şehidimizin emanetine onun gibi sahip çıkarsak ona borcumuzu ödemiş oluruz." dedi.

Şehit babası Mahmut Yiğit ise "Başta Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere sizlere minnettarım. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin." ifadelerini kullandı.

AĞRI BELEDİYE BAŞKANI SAYAN'A BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Bakan Bozdağ, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'a amcası Aslan Sayan'ın vefatı dolayısıyla taziye ziyaretinde bulundu. Sayan'ın dün hayatını kaybeden amcası Aslan Sayan'ın ailesine başsağlığı dilemek için Tutak ilçesine bağlı Yukarıkargalık köyüne geçen Bozdağ, taziye dileklerini iletti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, taziye evinde Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

VALİLİK, BARO VE BELEDİYEYİ ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Bozdağ, Ağrı Valisi Osman Varol’u makamında ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili bilgi alıp, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Bozdağ, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ı makamında ziyaret edip kentteki çalışmaları hakkında bilgi edindi. Ardından Ağrı Barosu'na geçen Bozdağ, Baro Başkanı Mehmet Salih Aydın ve yönetimle bir araya gelerek sohbet etti.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr