“ABD GÜLEN ` İ İADE ETMELİ”

​Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Demokrasi Nöbeti tutan vatandaşlar ile buluşmak üzere gittiği Konya’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Önümüzdeki günlerde ABD Heyetinin Türkiye’ye geleceğini hatırlatan Bakan Bozdağ, ABD'nin Gülen'i iade etmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Bozdağ’ın açıklamaları şöyle:

“Saygıdeğer Basın Mensupları bildiğiniz gibi bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla AK Parti, CHP ve MHP Genel Başkanlarının katılacağı Yenikapı’da demokrasi ve şehirle mitingi adı altında Cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük katılımlı miting yapılacak. Bu miting eş zamanlı olarak İstanbul dışındaki 80 Vilayette de bütün vatandaşlarımız tarafından izlenebilecektir. Cumhuriyet tarihi boyunca Siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak, bütün partilerin ortaklaşa yaptıkları genel başkanların Cumhurbaşkanının liderliğinde birlikte ilk defa Türkiye'ye Türk halkına ve dünyaya seslendikleri büyük bir demokrasi şölenini bugün beraber yaşayacağız.

Bizler de Mevlana diyarı Konya'da Konyalılarla beraber darbeye hayır, demokrasiye evet diyen sesimiz haykırarak bütün dünyaya buradan ilan edeceğiz. Türkiye'de demokrasi dışı rüya görenler demokrasi hukukun üstünlüğü ve Milli irade dışında başka yol ve yöntem arayışı içerisinde olan artık Türkiye de bundan sonra asla başarılı olamayacaklardır. Çünkü Millet demokrasiye de Hukukun üstünlüğüne de Milli iradeye de görüş faklılıklarını bir kenara koyarak ölümüne sahip çıkmıştır. Vatan, Millet devlet bayrak, ezan gibi demokrasi ve milli irade muhafızlığı da artık milletimizin ortak değerleri arasında yerini almıştır. Demokrasi şölenimiz, şehitlerimizi anma mitingimiz hayırlı olsun diyorum. Bu miting ve mitingdeki birliktelik kalabalık coşku emininim ki dostlarımız sevindirecek onları şükre daldıracaktır. Ama düşmanlarımızı da perişan edecektir, ondan da eminim. Türk Milleti her daim olduğu gibi, dostlarını sevindirmeye düşmanlarını üzmeye devam edecektir. Ben bütün Konyalıları buradan bu demokrasi ve şehitler mitingine davet ediyorum bu coşkuya bu coşkuya bütün aziz milletimizi 81 ilin meydanlarında buluşmaya davet ediyorum.”

GÜLEN İADE EDİLMELİ

“Bildiğiniz gibi ABD ye Fetullah Gülenle ilgili bu darbe teşebbüsü dışındaki düğer 4 dosyayla ilgili iade talebimizi ilettik. Darbe teşebbüsü ile ilgilide dosyaları bilahare göndereceğimizi ifade ederek Gülenin ABD de yakalanması ve tutuklanması talebimizi ilettik. ABD yetkili makamları bize neden yakalanması ve tutuklanması gerektiğini bunun aciliyetinin ne olduğundu sordu ve bizde aciliyet nerde nerden kaynaklandığını ifade eden bir yazıyı da ABD yetkili makamlarına gönderdik. Daha sonra ABD yetkili makamlarından Bakanlığımıza ABD den bir uzman heyetin Türkiye’ye gelmesi veya Türkiye'den bir uzman heyetin ABD ye gelerek FETÖ Örgütü lideri Fethullah Gülen ile alakalı bir ön görüşme yapma önerisinde bulundular bunun üzerine biz de Adalet bakanlığı olarak, ABD yetkili makamlarına bir yazı yazdık. ABD yetkililerinden oluşan uzman bir heyetin Türkiye 'ye öncelikle gelmesini ve Türkiye'de savcılıklar tarafından yürütülen soruşturmalar ile ilgili bir karşılıklı görüş alışverişinde bulunmanın isabetli olacağını bilahare de Türkiye’den bir uzman heyetin ABD ye gidebileceğini ifade ettik. Onlar bunu zannedersem değerlendirecekler ve ona göre önümüzdeki günlerde uzmanlar arası görüşmeler olacaktır. Bilahare de Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Adalet Bakanı olarak ABD'ye gidip bu konudaki taleplerimizi ileteceğiz ve Türkiye'nin ortaya koyduğu delilleri bizzat muhataplarımıza ileteceğiz. Esasında bu konu ispatlanmış bir konu. Yani hukuk açısından da delillerle sabit. Onun dışında da her türlü netlik ortada. Amerika Birleşik Devletleri de başka devletler de başka devletlerin istihbarat örgütleri de Türkiye'de 15 Temmuz 2016 'da gerçekleştirilen başarısız darbe teşebbüsünün Fetullah Gülen'in emir ve komutasında ve ona bağlı olan TSK içerisindeki teröristlerce ve onlara eklemlenen bazı gruplar tarafından yerine getirildiğini herkes gayet iyi bilmektedir. Türkiye olarak biz de bunun herkes tarafından bilindiğini biliyoruz. O yüzden bundan sonraki süreçlerde hukuk sadece resmi prosedürün işlemesi ve uygulanması bakımından önemli, ama buradaki kararlar hukuki kararlar değil siyasi kararlar olacaktır. ABD'nin siyasi kararı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilip edilmesinde etkili olacaktır. Eğer iade ederse ABD Türkiye'nin dostluğunu Fetullah Gülen'e tercih etmiş demektir, iade etmese de Fetullah Gülen'e Türkiye'ye tercih etmiş demektir. Bunun sonuçlarını zaman içerisinde hep beraber göreceğiz. Biz ABD'de Türkiye'nin ve Türk halkının dostluğunu her şeyin ve herkesin üstünde olduğunu ve bunu doğru takdir edeceğine olan inancımızı buradan bir kere daha ifade etmek isterim.”

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 2494 - Toplam : 2515893 kişi ziyaret etmiştir.