YARGIDA BİRLİK DERNEĞİ ÜYELERİNDEN BAKAN BOZDAĞ `A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
30.11.2015

Yargıda birlik Derneği Başkanı Dr. Birol KIRMAZ ve beraberindeki yönetim kurulu heyeti Adalet bakanı Sayın Bekir BOZDAĞ'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bakanlık toplantı salonunda gerçekleşen ziyarette konuşan Bekir BOZDAĞ, Yargıda Birlik Derneğinin üstlendikleri sorumluluğu layıkıyla taşıdığını belirterek yargıdaki gerekli olan birliği sağladığını ifade etti.

Yargının içinde bulunduğu sorunların, sadece bir derneğin, Bakanlığın, sadece bir kişinin değil; Türkiye'nin ortak sorunu olduğunu belirten BOZDAĞ, "Ülkemizde en çok tartışılan konuların başında hukuk güvenliği gelmektedir. Bunun en önemli ayağı da hâkim, savcı ve avukatlarımıza düşmektedir. Çünkü yargıda güveni oluşturmak, yargının verdiği kararlardan memnuniyeti tesis etmek ve onu koruyup daha ileri noktalara taşımak sadece Anayasa ve yasalarla mümkün olmamaktadır. Yasa ve Anayasa değişiklikleri yanında özellikle hakim ve savcılarımızın verdiği adil kararlarla bu tesis edilebilir. Bu noktada hakim ve savcılarımıza büyük görev düşmektedir. Türkiye'de görev yapan hakim ve savcılarımızın büyük bir fedakarlıkla, özveriyle görevlerini yaptıklarına şahidim. Vazife başında şehit olan arkadaşlarımız oldu. Bu vesileyle şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Diyarbakır'daki terör saldırısı 

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve Diyarbakır'da şehit olan polislere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Bakan BOZDAĞ, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Olayın aydınlatılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı gerçekten büyük bir çalışma yürütüyor. Hem adli hem idari tahkikat devam etmekte. Ancak olay yeri incelemesini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı rahat bir biçimde yapma fırsatı bulamadı. İlk olay yeri incelemesi yaptığı sırada, teröristlerce olay yerinde inceleme için bulunan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcımız, Başsavcı vekillerimiz, savcılarımız ve Diyarbakır Barosundan avukatlarımızın bulunduğu alana doğru kurşun yağmuruna tuttular. Arkasından bir roket atıldı olay yerine doğru ve güvenliği sağlamakla görevli bir araç da uzaktan kumandalı bombayla patlatıldı, 3 polisimiz de burada yaralandı. Tutanak tuttular, olay yeri incelemesi sağlıklı biçimde yapılamadığı için. Dün de maalesef bu işlem bitirilemedi.

Bugün sabahın çok erken saatlerinde güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle olay yerine yeniden savcılarımız gitti. Orada incelemeyi yaptılar, inceleme sırasında yine teröristlerce ateş açıldı yine orada sağlıklı bir biçimde vazifelerini yapmaları engellendi. Bununla ilgili de bugün bir başka tutanak tutuldu. Bunu şunun için söylüyorum, savcılarımız, hakimlerimiz gerçekten büyük bir özveriyle vazifelerini yapıyorlar. Gerçeğin peşinde koşarken, adaleti doğru tecelli ettirmek için uğraşırken, kendilerini, canlarını dahi işin önüne koyarak vazifelerini yapıyorlar."

Bakan BOZDAĞ, yargının içinde zaman zaman farklı davranan insanların da çıktığını, bunların sayısının çok az olduğuna inandığını belirterek, şöyle devam etti:

"Kamuoyunda yargıyı yıpratmak için, sayısı az da olsa yanlış yapanların yaptıkları yanlış üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Bu da yargıya, yargı görevi yapanlara büyük zarar veriyor. Bir kişinin hatasını veya yanlışını bütün yargıya mal etmek, yargıda fedakârca vazife yapan bütün arkadaşlarımıza karşı büyük haksızlık olmaktadır. Bir yanlış varsa yargı içinde bunun düzeltileceği yollar da var. İtiraz yolları, temyiz yolları var, bireysel başvuru, AİHM var. Bir çok yol var, yargının yapabileceği yanlışları düzeltme fırsatı veriyor. Hakim ve savcılarımızın vazifelerini bilerek yanlış yaptıklarını ben düşünmek istemem. Eğer böyle bir durum varsa onunla ilgili de zaten gerekli müeyyide mekanizmaları var o da HSYK eliyle devam ediyor. Ama maalesef sürekli medyada yargı mensuplarını farklı noktalara koymak için pek çok haksız haberler yapılıyor. Bu fedakarca çalışan yargı mensuplarının fedakarlıklarını da mutlaka görün. Bir kaç yanlışlıktan, bir kaç eksiklikten bütün yargıyı, görev yapan herkesi yanış gösterme gayretinden de lütfen vazgeçin' diyorum. Umarım medyamız da bu konuda daha sağlıklı bir yaklaşım ortaya koyar." 

Yargıda Birlik Derneği ile beraber çalışacaklarını söyleyen Sayın Bekir BOZDAĞ, yargıda sadece hâkim ve savcıların, Yargıtay, Danıştay, Barolar Birliği, HSYK değil, yargıda faaliyet gösteren derneklerle de işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı: "Çünkü siz yargının içinden insanlar olarak yaşanan sorunları birinci elden yaşayan, tespit eden, çözüm önerileri ortaya koyan kadrolarsınız. O yüzden size kulak vermemiz, doğruları yapmamıza daha fazla katkı sağlayacaktır."

Yargıda birlik Derneği Başkanı Kırmaz ise, Bakan BOZDAĞ'a hayırlı olsun dileklerini iletmek üzere geldiklerini belirterek, Türkiye genelindeki 4 bin 772 hakim ve savcıdan oluşan derneklerinin, hukukun üstünlüğü ve adalet için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğunu ifade etti. 

Üzerinde semazen şekli bulunan ve "Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" yazan plaketi BOZDAĞ'a sunan KIRMAZ, "Derneğimiz Konya'da kurulduğu için felsefesini yansıtan bir plaket hazırladık" dedi. 

Yargıda Birlik Derneği Başkanı Birol KIRMAZ’a, yönetim kurulundan Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa HEYBET de eşlik etti. 

  

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr