;
ADALET BAKANI GÜL, ADLİ GÖRÜŞME ODALARINI İNCELEDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gül, adli görüşme odalarında (AGO) incelemelerde bulunarak, "Bizlerin de yargı mensupları ve hükümet olarak en büyük çabamız, mağduriyete uğramış kişilerin bu mağduriyetini gidermektir. Bu çerçevede adli görüşme odaları çok güzel bir örnektir" dedi.

Ankara Batı Adliyesi'ndeki adli görüşme odasını ziyaret eden ve uzman pedagoglar eşliğinde odaları inceleyen Bakan Gül'e, yetkililer tarafından bilgi verildi.

Ardından AGO'lara ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, mağdur odaklı bir yargılama ve adalet sistemi çerçevesinde önemli bir uygulamayı yerinde gördüklerini, Batı Adliyesi'ndeki adli görüşme odalarının nasıl uygulandığını, hizmete nasıl girildiğini yetkililerce anlatıldığını söyledi.

56 ADLİYEDE 59 ADLİ GÖRÜŞME ODASI

Türkiye'de 56 adliyede 59 adli görüşme odasının bulunduğunu belirten Bakan Gül, esasen adaletin mağduriyeti gidermek ve haksızlığı elinden alınmış bir kişinin hakkını iade etmek olduğunu ifade etti.

Onarıcı ceza adalet sisteminin herkesin en temel hakkı olduğunu vurgulayan Gül, "Bizlerin de yargı mensupları ve hükümet olarak en büyük çabamız, mağduriyete uğramış kişilerin bu mağduriyetini gidermektir. Bu çerçevede adli görüşme odaları çok güzel bir örnektir. Biz bu odaları önümüzdeki dönemde bütün Türkiye'de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

TOPLAMDA 5 BİN 271 KİŞİ AGO'LARDAN YARARLANDI

Bakan Gül, toplamda 5 bin 271 kişinin adli görüşme odalarından yararlandığını belirterek, "Bu odalarda hem istismara uğramış çocuklar hem aile içi şiddete uğramış kişiler hem kadınlar burada faille, sanıkla bir araya gelmeden, bir daha o travmayı yaşamadan ifade vererek bu şekilde yargı sistemine başarıyla bir uygulama dahil olmuştur." dedi.

Uygulamanın temel amacının, şiddete ve istismara uğramış bir kişinin bir daha örselenmesini, faille beraber aynı ortamda bulunmasını önlemek ve olayın gerçek sebebinin öğrenilmesi olduğunun altını çizen Gül, şöyle devam etti:

"Duruşma salonunda sanıkla yüz yüze, göz göze gelmek hem gerçeği söylemeyi ortadan kaldırıyor hem o travmayı bir daha yaşanmasına sebebiyet veriyor. Adli görüşme odalarında  temel yaklaşım; faille yüz yüze gelmesini önleyecek, duruşma salonunun o kasvetli ortamından uzaklaşacak, pedagoglar ile uzmanlarla önceden bekleme odasında psikolojik olarak hazırlanacak. Sonra da sohbet yapar gibi psikolog ve pedagoga hakim, savcı ya da avukatlar soru sorup, olayın gerçekliğini anlama adına ve bu soruyu da uzman bir pedagog eşliğinde o soruyu ona göre çevirerek bir yargılama yapılmasıdır."

Bu uygulamanın, gerçekten insana ve mağdur olmuş kırılgan gruplara yönelik çok büyük bir hizmet olduğuna vurgu yapan Bakan Gül, uygulamada emeği geçenlere teşekkür etti. Adalet Bakanı Gül, "5 bin 271 kişinin 2 bin 678'i cinsel istismar mağduru, 193'ü aile içi şiddet mağduru, bin 935'i diğer suçlardan mağdur olanlar, 2'si insan ticareti mağduru, 13'ü engelli mağdur, 12'si korumaya ihtiyacı olan çocuk, 242'si tanık ve 196'sı suça sürüklenen çocuklar adli görüşme odalarından yararlanmıştır." diye konuştu.

Tanığın, sanıkla yüz yüze gelmeden bu ortamlardan yararlanabildiğine değinen Gül, bu projenin örneklerini daha da artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 3670 - Toplam : 3492157 kişi ziyaret etmiştir.