Reform Eylem Grubu Toplandı
11.12.2015


Reform Eylem Grubu'nun toplantısı Çankaya Köşkü'nde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıya Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır katıldı.

 Başbakan Ahmet Davutoğlu toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu,"Son Avrupa Birliği Türkiye zirvesinde karar verdiğimiz şekilde mart ayına kadar bizim bu yasal düzenlemeleri yapmamız, mart ayında Avrupa Birliğinin raporu yazması, daha temmuz ayı itibariyle de ilk pilot uygulamaların başlaması, ekim ayında da vize muafiyetine tam geçişi sağlamamız lazım. Dolayısıyla, önümüzde çok net bir takvim var." dedi.

 Önümüzdeki 4-5 ayda 5 fasıl açmak için gayret sarf edeceğiz diyen Davutoğlu vize muafiyeti çalışmalarında muhalefet partilerinin de Mecliste kendilerine destek olmaları gerektiğinin altını çizdi. İlgili bakanlıkların yükümlülükleri paylaştığını da belirten Başbakan  Davutoğlu şöyle dedi:

 "Bu çerçevede, 72 yükümlülük diye daha önce zikredilen, 'acaba gerçekleşir mi?' diye bazı sualler söz konusu olan 72 maddede bugün burada net bir görev dağılımı yapıldı. Her bir bakanlık, her bir kurum hangi yükümlülüğü yerine getirecek, bu tespit edildi."

Davutoğlu,basın toplantısında, 15 Aralık'ta bir heyetin Avrupa Birliği heyetiyle görüşmek üzere Brüksel'e gideceğini söyledi ve reform sürecinin ülke ve millet için hayırlı olmasını diledi.

 

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr