Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

RUSYA ADALET BAKANLIĞI İLE SÖZLEŞME İMZALANDI
01.12.2014

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında "Cezai Konularda Adli Yardımlaşma ve Suçluların Geri Verilmesi anlaşması " imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında Mayıs 2010’da ihdas edilmiş olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK), Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in başkanlığında, iki ülkeden ilgili bakanların da katılımıyla 01 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşmiştir.

 ÜDİK toplantısında, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Rusya Federasyonu Adalet Bakanı Aleksandr   Konovalov arasında yapılan görüşmede Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkiler ele alınmıştır.

 Gerçekleştirilen Toplantı sonrasında Adalet Bakanı  Bozdağ ve Rusya Federasyonu Adalet Bakanı   Konovalov  "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Cezai Konularda Adli Yardımlaşma ve Suçluların Geri Verilmesi Anlaşması”nı imzalamıştır.

 Bu anlaşma ile iki ülkenin de taraf olduğu 13 Aralık 1957 tarihli Suçluların İadesine dair Avrupa Sözleşmesi ile 20 Nisan 1959 tarihli Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Avrupa Sözleşmesi'nin taraflar arasında uygulamasının kolaylaştırılması amaçlanmış olup, Rusya Federasyonu ile Adlî alandaki işbirliğinin kısa sürede arzu edilen seviyeye gelmesi beklenmektedir.

 ÜDİK toplantısında Bakan Bozdağ’a Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara, Adalet Bakanı Özel Kalem Müdürü Mustafa Tarlacı, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünden Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Başaran ve Tetkik Hâkimi Mehmet Yerlikaya eşlik etmiştir.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr