Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

MAHKUMLARA CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE İŞ KAPISI AÇILIYOR
04.12.2015

Adalet Bakanlığı ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi arasinda “Ceviz Bahçeleri Tesis Protokolü"imzalandı. Protokol ile Ceza İnfaz Kurumlarında her yıl yaklaşık 10.000 adet ceviz ağacı dikimi yapılacak.

Adalet Bakanlığı'nda gerçekleşen törene Adalet Bakanliği Müsteşarı Kenan İpek ile Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci katıldı. İmza töreni öncesi konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, protokol kapsamında 2016 yılı içerisinde Kırklareli Açık Ceza İnfaz Kurumu, Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu, Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumu, Foça  Açık Ceza İnfaz Kurumu, Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ödemiş Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Karaman Açık Ceza İnfaz Kurumuna yaklaşık her yıl 10.000 adet ceviz ağacı dikimi yapılacağını söyledi. Protokol ile aynı zamanda hükümlülere ceviz yetiştiriciliği konusunda eğitim verileceğininin altını çizen Müsteşar İpek, şöyle konuştu:
“Şu anda Türkiye de açık ceza evlerimizde yaklaşık 45 bin civarında hükümlümüz var. Açık cezaevleri özgürlüğe kavuşmadan önce son adım. Bizim maksadımız özelikle buralarda hükümlü kardeşlerimize bir bir meslek edindirelim, bir altın bilezik verelim, dışarıya çıktığı zaman kimseye muhtaç olmasın, kendi hayatını idame ettirsin. Bunun için çabalıyoruz.”dedi.
Ceza evlerinde 45 Bin hükümlünün çalışarak üretimde bulunduğunu hatırlatan Müsteşar İpek, konuşmasını söyle sürdürdü: 
“ Cezaevlerinin çok geniş arazileri var. Arazilerimizden  verim almak istiyoruz. Bu günkü protokolün konusu olan ceviz’de bir sanayi ürünü aynı zamanda. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü hocamız ve Genel Sekreteri hocalarımız buradalar. Bu protokolü imzalamaktan ben mutluluk duyuyorum. İnşallah her yıl 10 Bin ceviz ağacı dikeceğiz. Bunların ürününü inşallah önümüzdeki yıllarda alacağız.”
Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ise, böylesi bilimsel ve akademik bir projeye destek verdikleri için mutlu olduklarını belirterek “Adalet Bakanlığından gelen teklif üzerine biz de Üniversite olarak bu projede yer aldık. Özellikle ceviz yetiştiriciliği yapıyoruz. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hocamızın öncülüğünde kendi adına tescillenmiş sütyemez 1 iri cevizler, Maraş 18, Kaman 1 diye adlandırılan cevizlerimizi yetiştiriyoruz. Projemizde de bu cevizlerimizin fidanlarını dikeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Adalet Bakanliği Müsteşarı Kenan İpek ile Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci “Ceviz Bahçeleri Tesis Protokolü” nü imzaladı.

Protokol imza töreninde Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, CTE Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım,İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Vehbi Kadri Kamer,Sütçü İmam Üniversitesi Genel Sekreteri İbrahim ekiz’de hazır bulundu.

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr