Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARININ KORUNMASI ÇALIŞTAYI YAPILDI
27.11.2015

Avrupa Birliği Komisyonu, Adalet Bakanlığı ve Yargıtay işbirliğinde düzenlenen “Fikri Mülkiyet Haklarının Korunması Çalıştayı” Ankara'da yapıldı.

 Çalıştaya Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan İpek, Yargıtay Başkanı Sayın İsmail Rüştü Cirit ve AB Komisyonu Başkanı Sayın Hansjörg Haber  katıldı.

Sayın Kenan İpek yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinde fasıl başlıklarından biri olan ve Adalet Bakanlığının doğrudan sorumlu olduğu 23 numaralı Yargı ve Temel Haklar Faslı'na değindi.

 AB Komisyonu tarafından, bu fasıl altında fiili müzakerelerin açılabilmesi için yerine getirilmesi gereken kriterlerin belirlendiğini ifade eden İpek, henüz resmi olarak iletilmemiş olmasına rağmen hükümetin ve Adalet Bakanlığının bu kriterlerin yerine getirilmesi için önemli reformlar gerçekleştirdiğini ve bu kriterlerin büyük oranda karşılandığını aktardı.

Artık bu faslın açılması için AB'den bir girişim beklediklerini bildiren Sayın İpek, "Bu fasıl kapsamında bakanlığımız, özellikle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının güçlendirilmesine yönelik bugüne kadar yoğun bir şekilde yürüttüğü reform çalışmalarına, hız kesmeden bundan sonra da devam edecektir. Bu fasıl kapsamında mevzuat uyum çalışmalarını yürütmek üzere, AB Genel Müdürlüğümüz bünyesinde çalışma grupları oluşturuldu. Bu noktada AB tarafından da güncel bir müktesebat listesi beklediğimizi ifade etmek isterim" diye konuştu.

Türkiye'de fikri haklar hukuk ve ceza alanında kurulan ihtisas mahkemelerinin dünyadaki sayılı örneklerden birini teşkil ettiğini vurgulayan Sayın Kenan İpek, bu çalışmaların ülkede fikri hakların korunması sistemine çok ciddi katkıları bulunduğunu belirtti.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr