Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

CEZAEVİNDE KALAN ÇOCUKLARA YARDIM PROTOKOLÜ
05.11.2014

Adalet Bakanlığı ile Türk Kızılayı arasında, cezaevinde kalan çocuklara yapılacak yardımlara ilişkin protokol imzalandı.

Ankara Hakimevinde gerçekleştirilen törende, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Kızılay Başkanı Lütfi Akar arasında cezaevinde kalan çocuklara yapılacak yardımlara ilişkin protokol imzalandı.

Törende konuşan Bakan Bozdağ, cezaevindeki çocukların topluma yeniden kazandırılması yönünde adımlar atmak, yeniden suça yönelmelerine neden olabilecek faktörlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmanın ceza infaz politikalarının temelini oluşturduğunu söyledi.

 Ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların aileleriyle ilişkilerinin güçlendirilmesi için çalışma yürütmenin de görevleri arasında bulunduğunu ifade eden Bozdağ, çocukların topluma kazandırılması çalışmaları kapsamında kamu kurum kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin önemine işaret etti.

Bu kapsamda Milli Eğitim, Aile, Sağlık, Gençlik ve Spor bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı, üniversiteler ve sivil toplum örgütleriyle değişik protokoller imzalandığını anlatan Bozdağ, "Bütün bu çalışmalardaki temel hedefimiz, infaz kurumlarında bulunan 288'i hükümlü, bin 710'u tutuklu bin 998 çocuğumuzun, sağlıklı ve üretken bireyler olarak yetiştirilmesi, topluma yeniden kazandırılması, suç işlenmesinin önlenmesidir" diye konuştu.

Bu çalışmalara Kızılay ile yapacakları protokolle bir yenisini daha ekleyeceklerini dile getiren Bozdağ, "Ceza infaz kurumlarında bulunan salıverilme tarihi yaklaşmış çocuklarımıza, ekonomik güçlük içinde bulunanlara, ailelerini ziyarete gidemeyen, tahliye sonrası sıkıntı yaşayan çocuklarımıza bir maddi destek sağlanması hususunda Kızılay Başkanımızla protokol imzalayacağız" dedi.

Törende Bakan Bozdağ'ın ardından konuşan Kızılay Başkanı Lütfi Akar ise, Protokol ile ceza infaz kurumlarında bulunan çocuklardan ihtiyaç sahibi olanların ve maddi yetersizlikten dolayı çocuklarını ziyarete gelemeyen ailelerin tespiti, bilgilendirilmesi, takibi ve gerekli yönlendirmelerin yapılarak maddi yardımdan faydalanması sağlanacağını söyledi.

İmza töreninde, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ve Bakanlık Bürokratları da hazır bulundu.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr