Bazı Basın Organlarında Yer Alan İddialara İlişkin Basın Açıklaması (03.03.2014)
07.07.2015

Bir kısım medya organlarında; “Bakanlıkta Paralel Var” ve “Kumpas Adalet Bakanlığının Kalbinde” başlıklı haberlerde, “Türk Hükümeti adına BM'ye gönderilen bir yazıda, dijital darbe planlarından imzalı belge diye bahsedilerek kurumların yanıltıldığı” ve Türkiye adına AİHM’e gönderilen savunmalarda benzer sahtecilikler yapıldığı algısı oluşturulan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirme açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Uluslararası kuruluşlar ve AİHM’e gönderilmek üzere hazırlanan hükümet görüşlerinde, başvuruya konu olayla ilgili olarak; cumhuriyet başsavcılıkları, mahkemeler ve diğer kamu kurumlardan alınan bilgi ve belgelerde ifade edilen hususlara yer verilmekte ve başvuru konusu olayla ilgili yorum yapılmamaktadır. Ayrıca BM’ye gönderilen söz konusu hükümet görüşü Fransızca olarak hazırlanmıştır.

Adalet Bakanlığının ve Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün ‘sahtecilik’ yapması veya eksik bilgisi vermesi söz konusu değildir. Habere konu edilen ve BM’ye gönderilen Adalet Bakanlığı görüşünde, dava kapsamında değerlendirilen delillere ilişkin hiçbir yorumda bulunulmamıştır. Delillerle ilgili olarak İstanbul cumhuriyet başsavcılığınca hazırlanan iddianameden ve AİHM’in, benzer konudaki, kabul edilebilirlik kararından alıntı yapılmıştır.

Gerçeği içermeyen bilgi ve yorumlar üzerinden Bakanlığın ve Bakanlık çalışanlarının itham altında bırakılmasının medya etiğine uygun düşmediği açıktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr