Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN BOZDAĞ, MAĞDUR HAKLARI SEMPOZYUMUNDA KONUŞTU
30.10.2014

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Mağdur Hakları Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde, Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğiyle, Ankara Rixos Grand Otel’de "Uluslararası Mağdur Hakları Sempozyumu"na katıldı.

Mağdur Hakları Kanun Taslağı çalışmalarına destek olmak, Türkiye’de ceza adalet sisteminde mağdurlarının konumun iyileştirilmesine katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası alanda yaşanan gelişmeleri tüm yönleriyle değerlendirmek ve farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilen sempozyum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajıyla başladı.

Sempozyumda TBMM başkanı Cemil Çiçek, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Bakanlık bürokratlarından Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya konuşma yaptı.

Sempozyumda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, mağdur haklarına ilişkin kanun tasarı taslağının son noktaya geldiğini belirterek, düzenlemenin kısa sürede yasalaşacağını umduğunu söyledi. Ayrıca Bozdağ, sempozyumun, Türkiye'de mağdur haklarının tanıtılması, mağdurlar için yeni adımların atılması, yeni uygulamaların devreye sokulması adına büyük bir tecrübe paylaşımına fırsat vereceğini belirtti. Bozdağ, sosyal hukuk devleti olmanın gereğinin, sadece şüpheli, sanıklar ve mahkumlar açısından değil, mağdurlar üzerinde de koruyucu, destekleyici, geliştirici adımların uygulanması ve mevzuata yansıtılması olduğunu sözlerine ekledi.
Yapılan konuşmaların ardından program sona erdi.

Uluslararası Mağdur Hakları Sempozyumu'na, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil, Danıştay Başsavcısı Mevlüt Çetinkaya, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Oya Eronat ile davetliler de katıldı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr