Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BAKAN BOZDAĞ, HAKİM VE SAVCI KURA TÖRENİNDE KONUŞTU
27.11.2014

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen, 16. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile 9. Dönem İdari Yargı Hakimleri'nin kura töreninde konuştu.

Zorunlu ve bir o kadar yorucu yarış ortamından sonra hakimlik ve savcılık adaylığı sınavını kazanıp, eğitim aşamasını kazandıktan sonra bugün Cumhuriyet Savcısı ve Hakim adayı olarak kura çekmeyi başarmanın kolay olmadığını ifade eden Bozdağ, bu başarıyı kazananları kutladı. Anayasa'nın 6. Maddesinin egemenliğin kayıtsız, şartsız millet adına olduğunu, egemenlik yetkisinin yetkili organlar eliyle kullanılacağının altını çizdiğini anlatan Bozdağ, yetkili organlardan birinin de yargı olduğunu vurguladı.

Bozdağ, bu yetkinin Türk milleti adına kullanıldığının altını çizerek, şunları söyledi:

"Bu yetkinin kullanılması sürecinde yargının yetkiyi kimin adına kullanıldığını her zaman hatırında tutmasında fayda var. Bu yetki Türk millet adına kullanılmaktadır. Türk milletinin verdiği bir yetkidir. O çerçevede kullanıldığını hatırımızdan hiçbir zaman çıkarmamamız lazım. Yasama, yürütme, yargı birbiriyle rekabet içinde olan, birbiriyle çatışan, birbirine üstünlük sağlamaya çalışan devlet organları değil, aksine bizim parlamenter sistem anlayışımız içerisinde Anayasamızın başlangıcında da ifade edildiği gibi birbiriyle işbirliği içinde olan bir iş bölümünü ifade eden bir yapılanmadır. Öyle görmeli ve bu çerçevede hepimiz görevimizi millet adına yaptığımızı unutmadan vazifemizi yerine getirmeliyiz."

-"Yargının bağımsız ve tarafsız olması son derece önemli"

Yargının bağımsız ve tarafsızlığının da çok önemli olduğunu belirten Bozdağ, bağımsız ve tarafsız yargı olmazsa hukuk devletini güçlendirmenin, ayakta tutmanın, hukuk devletine olan inancı daha ileri taşımanın mümkün olmadığını dile getirdi. Tarafsız ve bağımsız bir yargının, hesapsız, kitapsız, keyfi davranan bir yargı anlamına da gelmeyeceğini vurgulayan Bozdağ, Anayasa'nın 138. maddesi uyarınca yargının, Anayasa, kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatlere bağlı olduğunu aktardı.

Bakan Bozdağ, herkesin kendisine ait bir fikri, siyasi düşüncesi, kendisini diğer insanlardan farklı kılan özellikleri bulunduğunu ifade ederek, "Bunlar bizi diğerlerinden ayıran, toplumumuzu zengin kılan farklılıklarımızdır. Bundan hiçbirimizin rahatsız olmaması lazım. Ama yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı söz konusu olduğu zaman önemli olan bu farklılıkların adli işlemlerimizi ve kararlarımızı etkilememesidir" dedi.

Hukuk devletinin, sağlıklı işleyen demokrasinin de sigortası olduğunu vurgulayan Bozdağ, adil olmanın, adaleti her yerde ayakta tutmanın, hakkı sahibine teslim etmenin sadece adaleti ayakta tutmak değil aynı zamanda huzuru, barışı, insanların mutluluğunu kalıcı kılmak anlamına geldiğini kaydetti.

Bozdağ, huzurun, barışın, güvenliğin sigortasının adalet olduğunu ifade ederek, bugün kura çekerek göreve başlayan hakim ve savcıların, ülkenin hukuk devleti niteliğinin güçlenmesine büyük katkılar yapacağına olan inancını dile getirdi.

Bozdağ'ın konuşmasının ardından dereceye girenlere plaketlerinin verilmesinin ardından, 16. Dönem 478 Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ile 9. Dönem 7 İdari Yargı Hakiminin görev yerleri kurayla belirlendi.

Toplantıya, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, HSYK üyeleri, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcıları ve Bakanlık brokratları da katıldı.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr