Adalet Bakanımız Sayın Kenan İpek'in 05.07.2015 Tarihli Basın Açıklaması
07.07.2015

BASIN AÇIKLAMASI

 

Son günlerde belli yazılı ve görsel basın organları ile çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden yapılan yayınlarda Danıştay Üyesi Sayın İbrahim ER'e Bakanlığımızca "makam aracı" tahsis edildiği şeklinde haberler yer almaktadır. Şahsıma ve temsil ettiğim makama duyulan güveni hedef alan ve bir algı oluşturma çabası taşıyan bu iddialara karşı kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bu açıklamaya gerek görülmüştür.

 

Milletimizi doğru bilgilendirme adına gerçeğe çok rahat bir şekilde ulaşılabileceği ve konu şahsıma doğrudan sorulabileceği halde, gerçek çarpıtılmış ve hakkında koruma kararı verilmiş olan Sayın Üyemize mevzuat dışı makam aracı tahsis edildiği  şeklinde haberler yapılmıştır. Oysa gerçek, hakkında koruma kararı verilen Sayın Üyemize araç tahsisinin koruma maksatlı yapıldığı ve bunun da mevzuatta yer aldığıdır.

 

Yapılan yayınlarda adı geçen Danıştay Üyemizin, Sayın Cumhurbaşkanımıza olan yakınlığına özellikle vurgu yapılmakta ve bunun üzerinden bir algı operasyonu ortaya konulmaktadır. Algı oluşturmak için "çamur at izi kalsın" mantığı ile hareket eden belli çevrelerin, gazetecilik adı altında itibar cellatlığına soyunmalarını ibretle ve teessüfle izlediğimi ifade etmek isterim. Diğer yandan basın ahlak ve etik ilkelerini de hatırlamalarını tavsiye ediyorum.

 

Bu yayınları yapanların gerçekte kim olduklarını, nereye ve kime hizmet ettiklerini Milletimiz gayet iyi bilmektedir. Asılsız iddia ve ithamda bulunan, yalan haber yapan ve bunu yayımlayan bu güruhun iddia ve sözde haberleri karşısında yasal haklarımızı kullanacağımız bilinmelidir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Kenan İPEK

Adalet Bakanı

 

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr