ADALET BAKANI SAYIN KENAN İPEK ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE KONUŞTU
03.11.2015

Adalet Bakanı Sayın Kenan İPEK, Ankara Üniversitesinde Konuştu

 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 90. Kuruluş Yıl Dönümü ve Uluslararası Hukuk Kurultayı dolayısıyla 100. Yıl Konferans Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Adalet Bakanı Sayın Kenan İPEK de katıldı.

Sayın Bakan İPEK, burada yaptığı konuşmada, bakanlığın çalışmalarında akademisyen ve hocaların görüşlerinden yararlanılması konusunda özel hassasiyet taşıdıklarını söyledi.

Ülkemiz hukuk hayatı içinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin özgül bir ağırlığı olduğunu ifade eden Sayın Bakanımız Kenan İPEK, “Hakimlik ve savcılık sınavlarında Ankara Hukuk Fakültesinin ağırlığı hiç bir zaman kaybolmamış, yargımıza renk ve kalite katmaya devam etmiştir. Geleneği olan üniversite ve fakülteler gerçekten ülkemizde fikir, siyaset, hukuk gibi pek çok farklı alana önemli katkılar sunmaya devam etmektedir. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi bugün ülkemizdeki en önemli birkaç hukuk ekolünden biri olmayı başarmıştır.”  dedi.

Devlet ve vakıf üniversiteleri bünyesinde 82 hukuk fakültesinin eğitim ve öğretime devam ettiği bilgisini veren Bakan İPEK, bunlara henüz eğitim öğretime açılmamış hukuk fakülteleri eklendiğinde sayının 92'yi bulacağını belirtti.

Konuşmasına yeni Yargı Reformu Stratejisi ve bu kapsamda yapılan çalışmalarla devam eden Bakan İPEK, atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

Bakan İPEK, "Güçlü ve büyük bir birikim ortaya koymuş bir milletin mensupları olarak kendi insanlarımıza yakışan bir adalet sistemi kurmak üzerimize düşen bir görevdir; diğer yandan bütün insanlık için değerler üretmek de kaçınılmaz bir durumdur." ifadesini kullandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ’in ev sahipliği yaptığı törene, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü CİRİT, Danıştay Başkanı Zerrin GÜNGÖR ile akademisyenler de katıldı.

  

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr