ADALET BAKANI BOZDAĞ, DİYARBAKIR `DA
01.12.2015

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sur ilçesinde gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'ye taziye ziyareti ve bazı temaslarda bulunmak için Diyarbakır'daydı.

Bakan Bozdağ, beraberinde Müsteşar Kenan İpek, HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz ve Hukuk işleri Genel Müdürü Feyzullah Taşkın ile geldiği kentte, ilk olarak valiliği ziyaret etti. Valiliğe girişinde Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy tarafından karşılanan Bakan Bozdağ ve beraberindekiler daha sonra valilik binasına geçti.

Bakan Bozdağ başkanlığında, Adalet Bakanlığı Müsteşarı İpek, HSYK Başkanvekili Yandırmaz, Vali Aksoy, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan'ın katılımıyla terör saldırısı ve soruşturmaya ilişkin brifingin verildiği basına kapalı bir toplantı gerçekleştirildi. 

Toplantının ardından, Bakan Bekir Bozdağ ve beraberindekiler saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulunarak, eşi Türkan Elçi ve yakınlarına başsağlığı dileklerini iletti.

Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'daki terör saldırısına ilişkin, "Soruşturma gayet açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır. Gizli, örtülmüş, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir" dedi.

O gün olay yeri incelemesi sırasında başsavcının da bulunduğu heyete saldırı olduğunu anlatan Bakan Bozdağ, olay yerindeki delilleri muhafaza etmek ve sağlıklı inceleme yapmak için valiliğin sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini kaydetti.

Dün saldırının olduğu yere kamera kayıtlarını almak üzere giden başsavcı ile heyet üyelerine sokak aralarından silahla ateş açıldığını aktaran Bakan Bozdağ, olay yeri incelemesinde 83 delil tespiti yapıldığını, görüntü ve fotoğraf çekildiğini, kamera kayıtlarının alındığını bildirdi.

Bakan Bozdağ, 83 delilden 71 unsurun soruşturmayı yürüten savcılar tarafından incelenmek üzere uzmanlara verileceğini belirterek, şöyle konuştu:

 "Soruşturma bugüne kadar büyük bir şeffaflık içerisinde yürütülmüştür. Soruşturmanın her aşamasında Diyarbakır Barosunun değerli avukatları bulunmaktadır. Gizli, örtülmüş, saklanmış ve ihmal edilmiş olan herhangi bir şey söz konusu değildir. Soruşturma gayet açık, net ve şeffaf şekilde bundan sonra da yürütülecektir. Herhangi bir gizlilik kararı alınmamıştır. Bundan sonraki süreçte de soruşturmanın aynı açıklıkla yürütülmesi söz konusudur. Cumhuriyet savcıları herhangi bir gizlilik kararı almayı düşünmediklerini de ifade etmişlerdir."

 - "Gerçeğin ortaya çıkmasından rahatsız olan çevreler de var"

 "Hükümet olarak bu olayın aslının ortaya çıkarılmasını samimiyetle arzu ediyoruz. Bu olayı kimler yaptıysa, bunun ortaya çıkması nasıl bu ölüm hadisesi meydana geldiyse, bunun tüm boyutlarıyla aydınlatılması bizim temel arzumuzdur" diyen Bakan Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Sayın Başbakanımızın bu konuda ortaya koyduğu irade ile İçişleri, Adalet Bakanlığı, valilik, savcılık herkes seferber olmuş durumdadır. Bu gerçeğin ortaya çıkmasından rahatsız olan çevreler de var, onu da görüyoruz. O nedenle biz gerçeğin kısa sürede ortaya çıkarılması, Türkiye kamuoyu ile paylaşılmasının temin için yasal çerçevede yapılması gereken ne varsa bunların tereddütsüz, süratli şekilde yerine getirilmesi için hükümet olarak yakın takipçisi olacağımızı buradan ifade etmek isterim."

 - "Bu gayri samimi bir yaklaşımdır"

Olay yeri incelemesi yapan heyete ve polislere 3 kez saldırı olduğuna işaret eden Bozdağ, "Heyete saldıran PKK terör örgütü olay yerinin sağlıklı şekilde incelenmesini engellemiştir. Delillerin sağlıklı toplanmasına engel olmak için elinden gelen her türlü çabayı ortaya koymuştur" diye konuştu.

 Bozdağ, olayın aydınlatılmasından kimsenin korkmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

 "Biz olayın aslının ortaya çıkarılması için devletin imkan ve kabiliyetleri çerçevesinde yapılması gereken ne varsa kararlı bir şekilde hepsini yapmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan olaya ilişkin görgüsü, bilgisi olanların savcılığımıza bilgi vermelerinde fayda vardır. Ayrıca bu saldırı hem Diyarbakırımızın huzuruna güvenliğine yönelik hem de Türkiye'ye Türk milletinin birliğine, huzuruna kardeşliğine ve barışına dönük bir saldırıdır."

Bakan Bozdağ, Diyarbakır Barosuna da bir ziyaret gerçekleştirdi.

     

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr