68 MİLYON TEBLİGAT ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİLDİ, BİNLERCE AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ
19.07.2021

Adalet Bakanlığının hizmete sunduğu çevre dostu uygulama e-tebligat ile bugüne kadar 68 milyon 623 bin 443 tebligat muhataplarına elektronik ortamda ulaştırılırken, 904 milyon lira tasarruf sağlandı. Uygulama sayesinde 2 bin 402 ton kağıt tasarrufu sağlandı, 40 bin 831 ağacın kesilmesi önlendi.

Adalet Bakanlığının hizmete sunduğu e-tebligat uygulaması, yargısal sürecin hızlanmasını ve tasarruf edilmesini sağlıyor. Diğer yandan da kağıt israfı önlenerek binlerce ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor.

40 BİN AĞAÇ KESİLMEKTEN KURTARILDI

Uygulamanın başladığı günden bu yana  68 milyon 623 bin 443 tebligat elektronik ortamda gönderildi. Böylece 904 milyon TL tasarruf edildi. Tebligatların elektronik ortama taşınmasıyla birlikte 2 bin 402 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Bu tasarruf sayesinde 40 bin 831 ağaç kesilmekten kurtarılarak korunmuş oldu. Ayrıca elektronik ortamda yapılan tebligatların anlık olarak gerçekleşmesi, yargılamaların da hızlandırılmasını sağladı.

HAK KAYIPLARINI ÖNLÜYOR

Adalet Bakanlığı e-tebligat uygulamasını 2015 yılında ihtiyari kullanıma yönelik olarak hizmete sundu. Uygulamanın sağladığı faydaları gözlemleyen Bakanlık, uygulamayı 1 Ocak 2019’dan itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, özel hukuk tüzel kişilerine, noterlere, avukatlara, arabulucu ve bilirkişilere zorunlu hale getirdi. Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişiler ise elektronik tebligatı ihtiyari olarak kullanabiliyor. E-tebligat hak kayıpları önlerken, vatandaşın cezai işleme maruz kalmasını da engelliyor.

HEM HIZLI HEM EKONOMİK

Uygulamadan önce fiziki tebligatlar ceza mahkemelerinde ortalama 14 gün, hukuk mahkemelerinde ortalama 11 gün içinde alıcıya ulaşırken, e-tebligatın yaygınlaşmasıyla yargılamalarda postadan kaynaklı gecikmeler de ortadan kalktı. Böylece saniyeler içerisinde alıcının adresine ulaşan e-tebligatlar zaman kaybının önüne geçti.

Elektronik tebligat adresi almak için başvurular PTT'ye yapılıyor. Oluşturulan elektronik tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr