Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

24. DÖNEM HAKİM VE SAVCI ADAYLARININ HAZIRLIK EĞİTİMİ BAŞLADI
21.10.2019

Adalet Bakanlığı Adalet Akademisi 24. Dönem Hakim ve Savcı Adaylarının Hazırlık Eğitim Programı 504 adayın katılımı ile başladı. Programın açılışına katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, burada yaptığı konuşmada yeni dönemin hakim ve savcı adayları için hayırlı olması temennisinde bulundu. Akademide bu dönem ilk defa kişisel gelişim eğitimleri de verilecek.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla başlayan 24. Dönem Hakim ve Savcı Adaylarının Hazırlık Eğitim Programı, Türkiye Adalet Akademisi’nde başladı. Programın açılışında konuşan Bakan Gül adaletin insanla kaim olduğunu belirterek, “Adalet hizmetlerinin kalitesini belirleyen temelde insan unsurudur. Düşünceniz, ideolojiniz, fikriniz ne olursa olsun, Türk yargısı hiçbir şekilde bir ideolojinin, hiçbir şekilde bir cemaatin, hiçbir şekilde bir zümrenin yargısı değildir. Türk yargısı 82 milyonun adalet beklediği, hiçbir yere bağlı olmayan bağımsız, tarafsız Türk yargısıdır. Bu bilinçle aklınızı kimseye kiraya vermeyin, vicdanınızı hiç kimseye kiraya vermeyin, aklınız ve vicdanınız hukuka ayarlı olsun. Adaleti korursak devletin bekasını da koruruz.” dedi. 178 kadın, 326 erkek toplam 504 hakim ve savcı adayının katılımıyla başlayan yeni dönemde, Adalet Bakanlığı yargıda başlattığı reform süreci kapsamında hakim ve savcı adaylarının da eğitimlerinin daha iyi olması için bazı değişikliklere gitti. Yapılan değişiklik kapsamında hakim ve savcı adaylarının meslek öncesi eğitiminde isteğe bağlı olarak yapılan istinaf stajını zorunlu hale getirildi.

Öte yandan hakim ve savcı adaylarının eğitimleriyle alakalı bir diğer yenilik ise hakim adaylarının görev stajlarına ihtisas stajı ve savcı adaylarının görev stajına cezaevi stajı eklenmesi oldu.

Adalet Bakanlığı, hakim ve savcı adaylarının eğitiminde Avrupa’daki örnekleri de yakından takip ediyor. Bakanlık bu kapsamda iyi uygulama örneklerini inceleyerek ortak projeler yürütüyor. 

1 YILLIK STAJ PROGRAMI

Yapılan yeniliklerle birlikte hakim ve savcı adaylarının eğitimleri şu şekilde gerçekleşecek: Görev ayrımı yapılmadan 1,5 ay boyunca adliyelerde staj yaptırılacak hakim ve savcı adayları staj sonrasında hazırlık eğitimi için 1,5 ay da Türkiye Adalet Akademisi’nde görevlendirilecek. Hazırlık eğitimi biten adayların görev ayrımlarına göre 7 aylık görev stajlarının 2 ayını Bölge Adliye Mahkemesi, 1 ayı Yargıtay olacak şekilde adliyelerde tamamlayacak, son eğitimlerini almak üzere 2 ay Türkiye Adalet Akademisi’nde stajları yaptırılacak.

380 ADAY AKADEMİDE KONAKLAYACAK

24. Dönem eğitim programı kapsamında 504 hakim ve savcı adayından 380’i akademide konaklayacak. Yeni dönemde toplam 26 ders 77 eğitimci tarafından verilecek. İlk defa kişisel gelişim eğitimlerinin verileceği Akademi de bu kapsamda görülecek dersler arasında: Türk Yargı Kültürü, Adalet Bilinci, Hukuk ve Toplum, İletişim Becerileri, Stres Yönetimi gibi dersler bulunacak. 

Bilindiği gibi 15 Temmuz ihaneti sonrası kapatılan Türkiye Adalet Akademisi, 2 Mayıs 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile daha güçlü bir vizyonla yeniden kuruldu. Akademide meslek eğitimlerinin yanında kişisel gelişim, öfke kontrolü, hukuk dili ve adalete olan inanç gibi spesifik konular da ders olarak veriliyor.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr