ADALET BAKANLIĞI`NIN TARİHİ ANA BİNASI BAŞKENTİN İHTİŞAMINI TAŞIYOR

Başkent Ankara Kızılay merkezde Güvenpark’ın yanında bulunan ve konum olarak Devlet Mahallesi’nin başlangıcı olarak kabul edilen Adalet Bakanlığı’nın ana binası tarihi dokusu ve ihtişamıyla bir hayli dikkat çekiyor.

Başkent ilan edilen Ankara’nın bu sıfata uygun modern ve örnek bir şehir olması için Cumhuriyet’in ilk yıllarında mimari alanda birçok yapı inşa edildi. Bu kapsamlı inşa çalışma öncesi Ankara Nazım İmar Planı için açılan yarışmayı Prof. Dr. Hermann Jansen’in projesi kazandı. Jansen’in planında yer alan şu anki Adalet Bakanlığı ana binası tarihi dokusu ve ihtişamıyla ön plana çıkıyor.

1936-1939 yıllarında tasarlanıp inşaatı mimar müteahhit Bedri Tümay tarafından tamamlanan Adalet Bakanlığı binası, tüm kamu yapılarında olduğu gibi uzun koridorlar üzerine yerleştirilmiştir. Giriş katında bir merasim holü vardır. Binanın yan cepheden Güven Park’a bakan kuzey Devlet Mahallesi’nin başlangıcını teşkil etmesi nedeniyle zengin düşünülmüştür. Betonarme iskeleti olan yapı, dışta Ankara taşıyla kaplanmıştır. Yerler linolyum, Bakan odası ve toplantı salonlarının duvarları tavana kadar meşe lambri ile kaplanmıştır.

ULUSLARARASI MODERN MİMARLIK DÖNEMİ AKILCI İŞLEVCİ MİMARİ

Türkiye’de Uluslararası Modern Mimarlık Dönemi olarak adlandırılan Alman Bauhaus Okulu öncülüğünde başlayan akılcı işlevci mimari 1930-1940 yılları arasında örnekler vermiştir. Ankara’da bu dönemde projeleri olan önemli yabancı mimarlar Clemens Holzmeister, Ernest A. Egli, BrunoTaut, Martin Elsaesser, Robert Oerley, Franz Hillinger, Theodore Leveau, Paolo Vietti-Viola, ve Ladislas Kovacs’dır. Türk mimarlar ise; Şekip Akalın, Şevki Balmumcu, Sami Arsev, Celal Biçer, Reşat San, Ahsen Yapaner, Recai Akçay ve Bedri Tümay’dır.

Adalet Bakanlığı’nın tarihi ana binası ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Adres

06659 KIZILAY / ANKARA

Telefon

90 (0312) 417 77 70

E-Posta

basinisaretadalet.gov.tr

© 2020 BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

Sitemizi Bugün : 9819 - Toplam : 1734458 kişi ziyaret etmiştir.