TÜRKİYE SİNGAPUR SÖZLEŞMESİ`Nİ İMZALADI A+ A-
07.08.2019

Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, Birleşmiş Milletler Ticaret Hukuk Komisyonu tarafından hazırlanan Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Uluslararası Sulh Anlaşmaları hakkında Birleşmiş Milletler sözleşmesini ülkemiz adına Singapur’da imzalandı.

46 ülke tarafından imzalanan sözleşmeye Türkiye adına Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan imzaladı. Kısaca Singapur Sözleşmesi olarak adlandırılan ve sınır ötesi ticari işlemlerin öngörülebilirliğinin kuvvetlendirilmesi ve yeknesaklığın sağlanması ile ticaret hukukunun modernleşmesi amacıyla hazırlanan sözleşmeyle birlikte; yabancılık unsurlu hakem kararlarının bir başka ülkede infaz edilebilir olması, uluslararası alanda yapılan arabuluculuk anlaşmalarına da bir diğer devlette infaz edilebilmesi imkanı getiriliyor. Singapur sözleşmesi arabuluculuk sonucu gerçekleşen anlaşmaların taraflarca yerine getirilmesi noktasında tarafların endişelerini büyük oranda ortadan kaldıracak aynı zamanda uluslararası ticaret hukukunda uzlaşı kültürünün gelişmesinde, ticaret aktörlerinin arabuluculuk yoluyla kendini sorunlarını kendilerinin çözmesine katkı sunacak. Ayrıca sözleşmenin hali hazırda yatırımcı devlet arasındaki uyuşmazlıklarda uygulanan ve prosedür anlamında bir çok eleştiriye maruz kalan yatırımcı- devlet arasında çıkacak uyuşmazlıklara da yeni bir soluk getireceği değerlendiriliyor.

Öte yandan Singapur temasları çerçevesinde Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan Singapur İçişleri ve Adalet Bakanı K. Shanmugam ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Sulh Anlaşmalarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin arabuluculuk alanında sağlayacağı katkılar ve getirdiği yeniliklere ele alındı. Ayrıca iki ülke arasında adli konularda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ile Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu.

Sosyal Hesabında Paylaş
T.C. Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliği Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←